eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Prawa akcjonariuszy spółek publicznych będą większe

Prawa akcjonariuszy spółek publicznych będą większe

2009-08-03 14:11

Przeczytaj także: Akcjonariusz mniejszościowy: jakie uprawnienia w spółce?


Nowelizacja która wejdzie w życie dnia 3 sierpnia 2009 r., przewiduje także istotne zmiany dotyczące tylko spółek publicznych. Najistotniejsze z powyższych zmian są następujące:
  1. Przewidziano uprawnienie dla akcjonariuszy spółek publicznych posiadających akcje zdematerializowane, do uzyskania imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa
    w walnym zgromadzeniu spółki publicznej - zmieni się zatem funkcja świadectw depozytowych.
  2. Dla akcjonariuszy reprezentujących co najmniej 1/20 kapitału zakładowego spółki publicznej, przewidziano możliwość zgłaszania na piśmie lub drogą elektroniczną projektów uchwał w sprawach wprowadzanych do porządku obrad (z obowiązkiem ich ogłaszania przez spółkę na stronie internetowej), przy czym statut może przewidywać niższy pułap udziału w kapitale zakładowym dla wykonywania powyższych uprawnień.
  3. Dla spółek publicznych wprowadzono nowe zasady zwoływania walnych zgromadzeń - będzie się to odbywać w sposób określony dla przekazywania informacji bieżących zgodnie z przepisami o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych a także przede wszystkim przez publikację na stronie internetowej.
  4. Uregulowano szczegółowo sposób zamieszczania i treść ogłoszeń o walnych zgromadzeniach spółek publicznych.
  5. Wprowadzono obowiązek posiadania przez spółki publiczne stron internetowych, na których muszą być zamieszczane określone informacje, w szczególności dotyczące walnych zgromadzeń, projektów uchwał itp.
  6. Istotną zmianą dla spółek publicznych jest także wprowadzenie tzw. record date, tzn. reguły, zgodnie z którą prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu spółki publicznej mają tylko osoby będące akcjonariuszami spółki na szesnaście dni przed datą walnego zgromadzenia (dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu). Expressis verbis przewidziano także możliwość przenoszenia akcji w okresie pomiędzy dniem rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu a dniem zakończenia walnego zgromadzenia spółki publicznej.
  7. Uregulowano obowiązek wydawania oraz treść imiennych zaświadczeń o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, sporządzanych przez podmioty uprawnione do prowadzenia rachunków papierów wartościowych, osobom uprawnionym ze zdematerializowanych akcji na okaziciela spółek publicznych.
  8. Uregulowano możliwość oddawania głosów na walnym zgromadzeniu spółki publicznej drogą korespondencyjną, jeżeli przewiduje to regulamin walnego zgromadzenia, przy czym przewidziano obowiązek przygotowywania i udostępniania przez spółkę publiczną formularzy służących do takiego sposobu oddawania głosów.
  9. Przewidziano możliwość ustanowienia różnych pełnomocników do głosowania z akcji spółki publicznej zapisanych na różnych rachunkach papierów wartościowych.
  10. Wprowadzono możliwość udzielenia pełnomocnictwa do głosowania z akcji spółki publicznej w formie elektronicznej, bez konieczności opatrzenia takiego pełnomocnictwa bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
  11. Z pewnymi ograniczeniami, wprowadzono wyłączenie w przypadku spółek publicznych zakazu występowania w charakterze pełnomocnika na walnym zgromadzeniu przez członków zarządu lub pracowników spółki. Z pewnymi ograniczeniami, w spółkach publicznych akcjonariusz będzie mógł głosować jako pełnomocnik także w sprawach dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki.

Nowelizacja która wejdzie w życie 3 sierpnia 2009 r. dostosowuje do zmian w ksh również przepisy ustawy o obrocie instrumentami finansowymi w ten sposób, że zgodnie ze zmienionymi przepisami, imienne świadectwa depozytowe nie będą już uprawniały do udziału w walnym zgromadzeniu spółki publicznej, tę rolę przejmą bowiem zaświadczenia o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. Nowe przepisy regulują tryb sporządzania tych zaświadczeń, a także wykazów sporządzanych na potrzeby ustalania list uprawnionych z akcji na okaziciela do uczestnictwa w walnych zgromadzeniach spółek publicznych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: