eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Walne zgromadzenie akcjonariuszy: e-uczestnictwo

Walne zgromadzenie akcjonariuszy: e-uczestnictwo

2012-06-20 09:53

Walne zgromadzenie akcjonariuszy: e-uczestnictwo

Komunikacja elektroniczna © Julien Eichinger - Fotolia.com

Praktyka pokazuje, że Walne Zgromadzenie rozumiane jako ogół zebranych w jednym czasie i miejscu akcjonariuszy spółki akcyjnej wyrażających swoją decyzję w sprawach określonych w porządku obrad, jest pojęciem nieco anachronicznym, odbiegającym od wymogów życia gospodarczego. Często bowiem w wielu spółkach można było spotkać się z biernością akcjonariuszy, ich nieobecnością na walnych zgromadzenia, co w dalszej kolejności skutkować może brakiem ich udziału w procesie zarządzania spółką i kontroli jej działalności.

Przeczytaj także: Nowelizacja Kodeksu spółek: KPP za zmianą

Propozycją wyjścia naprzeciw potrzebom obrotu był art. 8 dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.7.2007 r. w sprawie wykonywania niektórych praw akcjonariuszy spółek notowanych na rynku regulowanym (Dz. Urz. UE 2007, L 184/17), dopuszczający udział akcjonariuszy w Walnym Zgromadzeniu z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej.

Niemal dosłowną implementację wskazanego wyżej art. 8 dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.7.2007 r. stanowi art. 4065 ksh. Zapis ten zezwala, by akcjonariusz brał udział w walnym zgromadzeniu z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej. Należy jednak podkreślić, że wskazany przepis przesada jedynie o możliwości zastosowania alternatywnych form udziału w walnym zgromadzeniu z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej odsyłając, w tym zakresie do postanowień statutu spółki. A zatem jeśli statut wprost nie zezwala na taką formę udziału w walnym zgromadzeniu jej stosowanie nie jest dopuszczalne. Co istotne jednak, od 1 stycznia 2013 r. w odniesieniu do spółek publicznych wejdzie w życie Zasada IV.10 Dobrych Praktyk, dotycząca przeprowadzania przez spółki publiczne elektronicznych walnych zgromadzeń, co oznaczać będzie konieczność dostosowania zapisów statutu do tak zmienionych Dobrych Praktyk.

Co zawrzeć w statucie?

Statut spółki powinien zawierać wyraźne przyzwolenie na udział akcjonariusza w walnym zgromadzeniu z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej. Następnie statut winien określać formę lub formy udziału akcjonariuszy w takim walnym zgromadzeniu. Przykładowe możliwości wskazane są w art. 4065 § 1 ksh, i zostaną omówione poniżej, jednakże statut może przewidywać inne formy.

fot. Julien Eichinger - Fotolia.com

Komunikacja elektroniczna

Statut spółki powinien zawierać wyraźne przyzwolenie na udział akcjonariusza w walnym zgromadzeniu z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej

Forma udziału akcjonariusza determinuje pośrednio technologię, za pomocą której akcjonariusz może uczestniczyć w walnym. W tym zakresie ustawa pozostawia pełną dowolność, a zatem możliwe jest wykorzystanie Internetu, sieci komórkowych, przekazu satelitarnego i wszelkich innych technologii elektronicznej komunikacji na odległość. Co istotne jednak, statut nie musi określać wszelkich szczegółów technicznych, związanych z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej. Szczegóły te mogą zostać dookreślone np. w uchwale walnego zgromadzenia czy regulaminie walnego zgromadzenia, jak również w uchwale zarządu.

Statut może również określać dodatkowe wymogi, od których spełnienie uzależniony jest udział akcjonariusza w walnym zgromadzeniu za pomocą komunikacji elektronicznej.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: