eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dzień wolny a doba pracownicza: interpretacje

Dzień wolny a doba pracownicza: interpretacje

2008-07-27 09:16

Przeczytaj także: Różne wyznania religijne a dni wolne od pracy


Czas wolny obejmie bowiem czas do zakończenia doby pracowniczej oraz 24 godziny wolne z tytułu dnia wolnego do pracy. A w przypadku gdy pracownik wykonuje pracę zmianową tych godzin wolnych będzie jeszcze więcej. Będzie to czas do zakończenia ostatniej doby pracowniczej na danej zmianie, 24 godziny wolne z tytułu dnia wolnego od pracy oraz czas wolny, jaki musi upłynąć do rozpoczęcia kolejnej zmiany.

Przykład

Pracownik wykonuje pracę w niedzielę od 22.00 do 6.00 następnego dnia. Po tej dniówce ma zapewniony dzień wolny, a następnie ma przyjść do pracy na pierwszą zmianę, czyli na godz. 6.00. W tej sytuacji doba pracownicza kończy się o godz. 22.00 w poniedziałek. Po niej następuje 24-godzinny dzień wolny, który kończy się o 22.00 we wtorek. Jeśli zatem pracownik ma zacząć pracę na pierwszej zmianie, kolejny okres pracy rozpocznie o godz. 6.00 w środę, co da mu kolejnych 8 godzin wolnych, czyli razem 48 godzin wolnych od pracy (16 + 24 + 8).

Nie daj się zwieść innym interpretacjom

Niektórzy prawnicy uważają, że dzień wolny od pracy stanowią kolejne 24 godziny wolne, licząc od zakończenia pracy przez pracownika. Interpretacja ta wywodzi się z założenia, iż ustawodawca, wprowadzając terminy „doba pracownicza” oraz „dzień wolny”, miał na celu zróżnicowanie ich charakteru. Dwa różne terminy ustawowe nie powinny bowiem odnosić się do jednej sytuacji czy stanu faktycznego. Takie twierdzenie nie daje się jednak pogodzić z wyżej przytoczonymi interpretacjami urzędowymi.

Przykład

Pracownik pracuje w poniedziałek od 22.00 do 6.00 następnego dnia. Później pracodawca zapewnia mu jeden dzień wolny. W tej sytuacji 24-godzinny dzień wolny rozpoczyna się bezpośrednio po godzinie 6.00 we wtorek, a kończy o godzinie 6.00 w środę, czyli po upływie kolejnych 24 godzin niewykonywania pracy. Wtedy pracownik rozpoczyna kolejną dniówkę. Takie zaplanowanie pracy – zdaniem PIP i MPiPS – jest jednak niedopuszczalne.

Podstawa prawna:
  • art. 128 § 2 pkt 1, § 3 pkt 1, art. 129 § 1, art. 147, art. 1513, art. 15111 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: