eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Klauzula opt-out: KPP za wprowadzeniem

Klauzula opt-out: KPP za wprowadzeniem

2008-07-23 13:13

Ministrowie pracy krajów Unii Europejskiej ustanowili wstępny kompromis w sprawie kontrowersyjnej nowelizacji dyrektywy unijnej o czasie pracy. Dopuszcza ona m.in. możliwość wydłużenia tygodnia pracy ponad 48 godzin (tzw. opt - out). Konfederacja Pracodawców Polskich domaga się wprowadzenia tego rozwiązania do polskiego prawa już teraz.

Przeczytaj także: Ruchomy czas pracy według rządu

KPP stanowczo domaga się wprowadzenia do Kodeksu pracy zapisów umożliwiających stosowanie tzw. opcji opt – out na podobnych zasadach jak ma to miejsce w odniesieniu do pracy lekarzy, z możliwością wydłużenia czasu pracy średnio do 60-65 godzin tygodniowo.

Jednocześnie eksperci uważają, że wprowadzenie tego rozwiązania może być połączone ze zmianami, które będą zabezpieczać pracowników przed naruszeniem ich praw, takich jak: bezwzględnie - uprzednia pisemna zgoda pracownika na stosowanie tej opcji, zakaz sięgania po środki represyjne wobec pracownika, który nie wyraża zgody na pracę powyżej przeciętnie 48 godzin tygodniowo, możliwość cofnięcia zgody pracownika na stosowanie wobec niego opcji opt-out oraz możliwość składania anonimowej skargi do Państwowej Inspekcji Pracy w przypadku nieprawidłowości w stosowaniu klauzuli opt-out, etc.

- Z przeprowadzanych wśród pracodawców konsultacji wynika, że uwzględnienie naszego postulatu będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę i podniesienie konkurencyjności polskich firm, także w kontekście ich problemów z rekrutacją pracowników o określonych kwalifikacjach – wyjaśnia Henryk Michałowicz, ekspert KPP.

Ponadto KPP opowiada się za umożliwieniem przedłużenia okresu rozliczeniowego u każdego pracodawcy do 12 miesięcy. Obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy przewidują, że przedłużenie okresu rozliczeniowego do 6 bądź 12 miesięcy możliwe jest tylko w rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób. Zdaniem KPP, rozszerzenie tej możliwości na wszystkich pracodawców przyniosłoby dobre skutki dla nich samych, pracowników oraz całej gospodarki. Obecnie w Sejmie znajduje się rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (druk sejmowy nr 430), który przewiduje zmiany dotyczące czasu pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: