eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Limit nadgodzin - co do niego wliczać?

Limit nadgodzin - co do niego wliczać?

2008-06-27 13:39

W trakcie roku kalendarzowego pracownik może przepracować tylko określoną liczbę godzin nadliczbowych wynikających ze szczególnych potrzeb pracodawcy. Liczba ta wynosi 150 godzin, ale w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym można ją powiększyć maksymalnie do 416 godzin (52 tygodnie w roku x 8 dopuszczalnych nadgodzin w tygodniu).

Przeczytaj także: Niepełny etat: jaki limit godzin ponadwymiarowych?

Oddanie czasu wolnego nie niweluje nadgodzin

Godziny nadliczbowe mogą być rekompensowane albo czasem wolnym albo wynagrodzeniem wraz z dodatkiem za nadgodziny. Sposób rekompensaty nie ma wpływu na to, czy dane nadgodziny zaliczy się do limitu czy nie. Zatem nawet udzielając pracownikowi już w kolejnym dniu czasu wolnego za nadgodziny zawsze wlicza się je do limitu.

Dzień wolny - nie ma pracy nadliczbowej

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracy w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (np. sobota) i w niedzielę lub święto. Zasadą rekompensaty pracy w takim dniu jest bowiem udzielenie pracownikowi innego dnia wolnego. Jeżeli pracodawca to zrobi, to godziny nadliczbowe w ogóle nie powinny powstać i w związku z tym nie ma czego wliczać do limitu nadgodzin. Jeśli jednak pracownik nie otrzyma dnia wolnego dojdzie do przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy. Oznacza to, że w chwili zakończenia okresu rozliczeniowego godziny ją przekraczające staną się godzinami nadliczbowymi i trzeba je będzie wliczyć do limitu nadgodzin.

Podstawa prawna:
  • Art. 151 § 3 i § 4, art. 1512, art. 1513, art. 15111 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Przeczytaj także

  • Nadgodziny

    Witam. Pracuję w systemie równoważnym. Z okresem rozliczeniowym 4 miesięcznym. Od listopada przepracowałem do 9 stycznia 580 godzin. Od 11 ...

  • Godziny nadliczbowe

    Witam, chciałbym się dowiedzieć jak to naprawdę jest z godzinami nadliczbowymi. Pracuje w systemie 3 zmianowym po 8h 5x w tyg. Z tych informacji ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: