eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › mLegitymacja w telefonach ponad 400 tys. emerytów i rencistów

mLegitymacja w telefonach ponad 400 tys. emerytów i rencistów

2023-05-17 13:15

mLegitymacja w telefonach ponad 400 tys. emerytów i rencistów

400 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji © fot. mat. prasowe

Z udostępnionej przez ZUS z początkiem tego roku mLegitymacji korzysta już ponad 400 tys. emerytów i rencistów.

Przeczytaj także: W ZUS mLegitymacja emeryta i rencisty już dostępna

Z elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty – mLegitymacja można korzystać po aktywowaniu jej w aplikacji mObywatel.
Prawie nikt nie wychodzi dzisiaj bez telefonu z domu a to oznacza, że elektroniczna legitymacja jest zawsze z naszym seniorem – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Z naszej legitymacji korzysta się tak samo jak z kart lojalnościowych w trakcie robienia zakupów dlatego seniorzy zostawiają plastik w domu w szufladzie – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że każdy nowy klient ZUS dostaje mLegitymację automatycznie, gdy tylko nabędzie prawo do emerytury lub renty.
Nie trzeba składać żadnych wniosków ani tym bardziej do nas przychodzić. Wystarczy aktywować swoją legitymację w ściągniętej na telefon aplikacji mObywatel i korzystać z przysługujących seniorom ulg pokazując emerycką legitymację na ekranie telefonu – dodaje Kowalska-Matis.

fot. mat. prasowe

400 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji

Wystarczy aktywować swoją legitymację w ściągniętej na telefon aplikacji mObywatel i korzystać z przysługujących seniorom ulg pokazując emerycką legitymację na ekranie telefonu.


Jeśli wcześniej nie używaliśmy takiego cyfrowego portfela z dokumentami, to możemy aplikację pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście wskazać legitymacja emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty”.

mlegitymacja w telefonie jest bardzo wygodna. Dzięki zainstalowaniu jej na swoim urządzeniu świadczeniobiorca ZUS może w szybki i bezpieczny sposób potwierdzić, że jest emerytem lub rencistą, udowodnić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, które mu przysługują (np. zniżek do biletów). Pobrać ją mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które na dzień 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

Przeczytaj także: Jest nowa legitymacja emeryta Jest nowa legitymacja emeryta

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: