eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Z mLegitymacji korzysta już 773 tysiące osób

Z mLegitymacji korzysta już 773 tysiące osób

2024-07-09 13:37

Z mLegitymacji korzysta już 773 tysiące osób

Z mLegitymacji korzysta już 773 tysiące osób © fot. mat. prasowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że z mLegitymacji korzysta już 773 tysiące osób. Elektroniczna legitymacja jest dostępna od 2023 roku.

Przeczytaj także: mLegitymację ZUS pobrało blisko 700 tys. osób

Emeryci i renciści mogą korzystać z elektronicznej mLegitymacji na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie.
Okazując mLegitymację na ekranie smartfonu emeryt czy rencista potwierdza, że jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych i przysługujących mu ulg oraz zniżek np. na bilety komunikacyjne. Nie trzeba już pamiętać o tym, by zabrać ze sobą plastikową kartę emeryta-rencisty, bo mamy ten elektroniczny - informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Jak zainstalować mLegitymację?


Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 2023 r. wystawia tylko elektroniczne legitymacje automatycznie wszystkim nowym emerytom, rencistom. Aby z niej korzystać najpierw trzeba ją zainstalować na swoim smartfonie. Znajdziemy ją w aplikacji mObywatel. Po zalogowaniu należy kliknąć opcje „dodaj dokument” i wybrać z listy dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.
Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty – tłumaczy rzeczniczka.

fot. mat. prasowe

Z mLegitymacji korzysta już 773 tysiące osób

Aby z niej korzystać najpierw trzeba ją zainstalować na swoim smartfonie. Znajdziemy ją w aplikacji mObywatel.


Plastikowa czy elektroniczna


Świadczeniobiorca, który posiada plastikową legitymację emeryta i rencisty, może również mieć dostęp do elektronicznej wersji. Znajdzie ją w aplikacji mObwatel, a sposób pobrania jest taki sam jak powyżej. Świadczeniobiorcy mogą korzystać zarówno z plastikowej legitymacji, jak i wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: