eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › W ZUS mLegitymacja emeryta i rencisty już dostępna

W ZUS mLegitymacja emeryta i rencisty już dostępna

2023-01-09 11:19

W ZUS mLegitymacja emeryta i rencisty już dostępna

Można już korzystać z elektronicznej legitymacji emeryta i rencisty © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Emeryci i renciści otrzymają elektroniczną wersję swoich legitymacji ZUS. mLegitymację będzie można przechowywać na urządzeniu mobilnym, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Przeczytaj także: Jest nowa legitymacja emeryta

Emeryci i renciści, którzy przed 1 stycznia 2023 r. otrzymali legitymacje w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, ZUS wyda automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – i tradycyjnej, i elektronicznej.

fot. pixabay.com

Można już korzystać z elektronicznej legitymacji emeryta i rencisty

Każdy emeryt lub rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS - mLegitymację. Będzie można przechowywać ją na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.


Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty będą wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Będzie można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać Legitymacja emeryta-rencisty.

fot. mat. prasowe

Jak aktywować mLegitymację?

W aplikacji mObywatel wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać Legitymacja emeryta-rencisty.


Elektroniczna legitymacja, czyli mLegitymacja, działa tak samo jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów. Natomiast, emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL) – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

fot. mat. prasowe

Jak wygląda mLegitymacja?

Elektroniczna legitymacja, czyli mLegitymacja, działa tak samo jak tradycyjny dokument.


Ważne! Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: