eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › UOKiK wybrał najlepsze płyny do naczyń

UOKiK wybrał najlepsze płyny do naczyń

2020-12-23 10:32

UOKiK wybrał najlepsze płyny do naczyń

Jakie są najlepsze płyny do naczyń? © whitestorm - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

UOKiK wybrał najlepsze płyny do naczyń. W 66 szczegółowych testach uzyskano ponad 2000 cząstkowych wyników, na podstawie których stwierdzono, że najskuteczniejszy na rynku jest jeden z produktów marki Fairy. Dobre wyniki uzyskały również Pur i Ludwik.

Przeczytaj także: UOKiK wybrał najlepsze tabletki do zmywarki

Stając przy kuchennym zlewie, liczymy najczęściej, że myte sztućce, garnki i talerze lśnić będą czystością. Tę ostatnią gwarantują nam rozliczni producenci płynów do naczyń. Czy ich obietnice znajdują pokrycie w rzeczywistości? Czy kupowane przez Polaków detergenty radzą sobie z zaschniętym na patelni tłuszczem?

Aby odpowiedzieć na te pytania, przeprowadzono 66 testów, w rezultacie których uzyskano 2 270 wyników. Badania wykonali pracownicy akredytowanych laboratoriów UOKiK w Bydgoszczy oraz w Łodzi we wrześniu i październiku 2020 roku.

Warto przypomnieć, że poprzednie badania UOKiK brały pod lupę proszki do prania kolorów oraz tabletki do zmywarki.

fot. mat. prasowe

Przetestowane płyny do naczyń

Płyny przeszły w sumie 66 różnych testów.


Jak wybrano najlepsze płyny do mycia naczyń?


Przetestowaliśmy 10 najpopularniejszych marek płynów do zmywania, wytypowanych na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach.

Cztery z nich to marki własne: Lewiatan, Lidl oraz dwie z sieci Biedronka. Wszystkie płyny, zgodnie z przyjętymi założeniami, zawierały od 5 do 15 proc. anionowych środków powierzchniowo czynnych oraz poniżej 5 proc. niejonowych środków powierzchniowo czynnych i/lub amfoterycznych środków powierzchniowo czynnych.

fot. mat. prasowe

Szczegółowe wyniki

W przypadku płynu Lewiatana stwierdzono niezgodność zawartości netto.


Co sprawdziliśmy?


W trakcie badania UOKiK przyjrzano się kilku kluczowym parametrom wpływającym na jakość i komfort zmywania. Po pierwsze, zbadano zdolność myjącą płynów, czyli ich skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Po drugie, testowano zdolność emulgowania tłuszczów, która przesądza o sile działania detergentu w walce z tłustymi naczyniami. Po trzecie, sprawdzanoodczyn pH produktów, którego wartość wpływa na stan skóry dłoni.

Ponadto, analitycy UOKiK oszacowali, ile wynosi koszt pojedynczego zmywania i jednego litra (lub kilograma) płynu, a także ocenili stosunek jego jakości do ceny. Zweryfikowali również, czy deklaracja producenta dot. zawartości netto (masy lub objętości) produktu jest zgodna z rzeczywistością.

fot. mat. prasowe

Definicje i symbole

Wartość pH sprawdzono przy użyciu tzw. pehametru.


RANKING JAKOŚCI


Na podstawie badań laboratoryjnych oceniono ogólną jakość płynów. Trzem parametrom przypisano określone wartości: 60 proc. - zdolność myjąca, 35 proc. - zdolność emulgowania tłuszczów, 5 proc. - wartość pH. W ten sposób utworzono ranking jakości, w którym pierwsze miejsce zajęły Fairy cytryna, Pur Sekrety Kucharza Soda Effect oraz Ludwik cytrynowy, zdobywając 5 gwiazdek. Kolejny w rankingu był Kraft cytrynowy, otrzymując 4 gwiazdki.

Obliczono również ile wynosi koszt jednego zmywania i oceniliśmy stosunek jakości produktów do ich ceny. Okazało się, że najtaniej zmywa się w Tymku: jedno zmywanie = jeden grosz.

fot. mat. prasowe

Definicje i symbole cd.

Badacze określili również koszt 1 mycia.Jak wyglądały badania laboratoryjne?

Zdolność myjąca


Badacze nanieśli na białe, płaskie talerze mieszankę sporządzoną z mleka w proszku, żółtek w proszku, mąki pszennej, margaryny i wody. Swoją konsystencją przypominała ona surowe ciasto naleśnikowe. Zabrudzone naczynia pozostawiliśmy na 24 godziny w temperaturze pokojowej.

Proces mycia powtarzano w trzech seriach, po 30 sztuk talerzy, dla każdego badanego płynu. Detergent dawkowano zgodnie z procedurą badawczą, uwzględniając zalecenia producenta. We wszystkich przypadkach warunki mycia były takie same: wykorzystano wodę wodociągową o zbliżonym poziomie twardości i temp. 45 st. C, niepoddaną procesowi zmiękczania.

Po umyciu i wysuszeniu talerze zanurzono w roztworze jodu dla ułatwienia obserwacji. Wygląd talerzy oceniono, zliczając plamy oraz zacieki na każdym z nich, przyznając określoną liczbę punktów.

fot. mat. prasowe

Wnioski

Najwyżej oceniono zdolność myjącą Fairy cytryna.


Zdolność emulgowania


Do wody z płynem do mycia naczyń dodawano dawki zabarwionego oleju rzepakowego. Jeśli powstawała jednolita emulsja, dokładano kolejną porcję oleju, aż do momentu, gdy przestawała się tworzyć. Im więcej gramów tłuszczu płyn jest w stanie zemulgować — tym lepiej radzi sobie w walce z tłustymi zabrudzeniami.

pH


Wartość pH sprawdzono przy użyciu tzw. pehametru, zanurzając elektrodę w wodzie z płynem do zmywania. Pomiar pH mówi nam o odczynie produktu w skali od 0 do 14, czyli o jego kwasowości (od 0 do 7) lub zasadowości (od 7 do 14). Odczyn zdrowej skóry wynosi 5-6, czyli jest lekko kwaśny. Środki mające z nią kontakt powinny mieć podobne do niej pH.

Zawartość netto


Wyznaczono masę produktu z opakowaniem (masa brutto), a następnie masę samego opakowania (tara), po całkowitym usunięciu zawartości. Masę netto obliczano jako różnicę obu tych wielkości. Objętość netto weryfikowaliśmy poprzez bezpośredni pomiar objętości płynu w cylindrze miarowym.

fot. mat. prasowe

Porady

Mycie naczyń pod bieżącą wodą jest wysoce nieekologiczne.


Możesz liczyć na pomoc Inspekcji Handlowej


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów można zgłaszać w Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: