eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Rowery dziecięce: co dziesiąty niebezpieczny

Rowery dziecięce: co dziesiąty niebezpieczny

2016-09-15 11:00

Rowery dziecięce: co dziesiąty niebezpieczny

Na co zwrócić uwagę, kupując dziecku rower? © Aleksey - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Inspekcja Handlowa przeprowadziła kolejną już kontrolę rowerów dziecięcych oraz przeznaczonych na nie fotelików oraz przyczepek. Inspektorzy wzięli pod lupę 280 partii produktów, z których 28 proc. wzbudziło ich zastrzeżenia. Najczęstsze niedociągnięcia dotyczyły niepełnych informacji w instrukcji obsługi oraz braku odpowiednich ostrzeżeń. Niemal wszyscy skontrolowani przedsiębiorcy z miejsca przystąpili do usunięcia uchybień. Tylko w ośmiu przypadkach wszczęto postępowaniu administracyjne. Przy okazji kontroli UOKiK przypomina, na co zwrócić uwagę, kupując dziecku rower.

Przeczytaj także: Rowery dla dzieci po lupą IH

Celem, który przyświecał inspektorom IH, była ocena bezpieczeństwa rowerów dziecięcych, a także fotelików i przyczepek rowerowych oraz wycofanie z rynku produktów zagrażających bezpieczeństwu. Kontrola objęła swym zasięgiem 65 przedsiębiorców z ośmiu województw. Pod lupę wzięto głównie sklepy detaliczne oraz wielkopowierzchniowe. Nieprawidłowości wykryto w 29 przypadkach.

Inspekcja Handlowa przyjrzała się 280 partiom produktów dla dzieci. Wątpliwości kontrolujących wzbudziło 28 proc. (78 partii). W przypadku 9 proc. (25 partii) rowerów wykryto wady konstrukcyjne, które mogły zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Problemem były m.in. zbyt ostre krawędzie elementów mocujących, zastosowanie mechanizmów, które umożliwiają regulację bez użycia narzędzi (przykładowo, siodełka dziecięce powinny być mocowane np. za pomocą śruby,), a także nieprawidłowe funkcjonowanie części ruchomych roweru (np. brak swobodnego skrętu kierownicą w obie strony o co najmniej 60 stopni). Kontrolerzy zakwestionowali jedną partię fotelików rowerowych - ze względu na nieprawidłową budowę zabezpieczenia.

23 proc. (64 partii) produktów było źle oznakowanych. Przewinienia przedsiębiorców to niepełne informacje w instrukcji użytkowania oraz brak oznaczeń lub ostrzeżeń na produkcie. Pozytywnym aspektem jest to, że w porównaniu do poprzednich lat przedsiębiorcy lepiej radzą sobie ze znakowaniem rowerów i odpowiednią informacją.

fot. mat. prasowe

Bezpieczny rower dla dziecka

Obrót kierownicy w obie strony powinien sięgać 60 stopni.


W wyniku działań Inspekcji Handlowej większość przedsiębiorców wyeliminowała nieprawidłowości podczas kontroli lub bezpośrednio po niej. W ośmiu przypadkach Prezes UOKiK wszczął postępowania administracyjne. W razie wątpliwości, co do bezpieczeństwa czy jakości produktu, skontaktuj się z Inspekcją Handlową lub Departamentem Nadzoru Rynku UOKiK.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: