eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Klauzule niedozwolone w regulaminie sklepu internetowego: 10 konsekwencji

Klauzule niedozwolone w regulaminie sklepu internetowego: 10 konsekwencji

2015-11-13 11:21

Klauzule niedozwolone w regulaminie sklepu internetowego: 10 konsekwencji

Czym grożą klauzule niedozwolone w e-sklepie? © MH - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rejestr Klauzul Niedozwolonych, prowadzony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, z miesiąca na miesiąc znacząco się powiększa. Obecnie jest tam już 6179 niedozwolonych zapisów i nic nie wskazuje na to, by na tej liczbie rejestr miał się zatrzymać. Posiadanie klauzul niedozwolonych w regulaminie swojego sklepu internetowego to z pewnością spadek prestiżu, ale też niebezpieczeństwo sankcji czy kary ze strony UOKiK. To jednak tylko niektóre konsekwencje. Zebraliśmy co najmniej dziesięć, na które narażasz się posiadając nieprawidłowy regulamin e-sklepu.

Przeczytaj także: Rezygnacja z usługi a zwrot pieniędzy

Polacy pokochali e-handel i już ponad połowa z nas, co najmniej raz skorzystała z możliwości zakupów internetowych. Jednak branża ecommerce to nie tylko współpraca z firmami zajmującymi się obsługą czy dostawą zamówień, setki produktów i staranne dbanie o ich odpowiednią prezentację. To również właściwe podejście do klienta, przestrzeganie jego praw oraz swoich obowiązków czy działanie zgodnie z ustawą o prawach konsumenta.

Niektórzy sprzedawcy internetowi nie przywiązują jednak należytej wagi do regulaminu sklepu internetowego. Wydaje się on nieistotną sprawą, jednak konsekwencje takiego podejścia mogą być odczuwalne – zwłaszcza finansowo. Poniżej przedstawiamy 10 przykrych skutków, na które narażasz się posiadając nieprawidłowy regulamin e-sklepu wraz z krótkim komentarzem od radcy prawnego serwisu Prokonsumencki.pl – Dawida Bugajskiego.

1. Pozew o uznanie klauzuli za niedozwoloną


Istnieją przeróżne stowarzyszenia czy fundacje, które zajmują się badaniem treści regulaminów internetowych pod kątem uznania ich zapisów za potencjalne klauzule niedozwolone. Wytaczają one masowo powództwa przeciwko przedsiębiorcom przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) o uznanie zapisów regulaminu za klauzule niedozwolone. Jeśli SOKiK przyzna im rację, wówczas sprzedawca obowiązany jest ponieść koszty procesu rzędu 1000-1500 zł za jedną sprawę. Zdarzali się rekordziści, którzy otrzymali kilkadziesiąt pozwów za klauzule niedozwolone zawarte w swoim regulaminie sklepu.

2. Brak kosztów za odstąpienie od umowy dla konsumenta


Jeżeli sprzedawca nie poinformuje konsumenta o kosztach związanych z odstąpieniem od umowy, to wszystkie te koszty obowiązany będzie ponieść sprzedawca - w tym także koszty odesłania towaru do sprzedawcy.

3. Sankcje za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów


Jeżeli Prezes UOKiK uzna, że poprzez stosowanie klauzul niedozwolonych dany sprzedawca narusza zbiorowe interesy konsumentów, może na takiego sprzedawcę nałożyć karę finansową w wysokości do 10% przychodu za poprzedni rok obrotowy.

4. Sankcje za braki informacyjne


Sprzedawca internetowy - zgodnie z ustawą o prawach konsumenta - zobowiązany jest do udzielenia konsumentowi licznych informacji wymienionych szczegółowo w ustawie, a także pouczenia go o przysługujących mu prawach. Dobrym miejscem na spełnienie większości tych wymogów jest regulamin sklepu internetowego. Nieudzielenie informacji wiąże się z ryzykiem uznania takiej praktyki za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów zagrożonej karą finansową lub za wykroczenie zagrożone karą grzywny do 5000 zł.

fot. mat. prasowe

10 konsekwencji złego regulaminu

Na skutek posiadania złego regulaminu s-sprzedawca może utracić rynkową renomę.


5. Utrata dobrego wizerunku i renomy


Wpisanie sklepu internetowego oraz przedsiębiorcy, który za niego odpowiada do Rejestru Klauzul Niedozwolonych z pewnością wiąże się z utratą dobrego wizerunku i renomy, na którą długo trzeba było pracować. Jest to konsekwencja, która długofalowo może wiązać się nawet z utratą płynności finansowej lub spadkiem rentowności.

6. Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich, jeśli regulamin jest skopiowany


Kopiując regulamin bez wiedzy i zgody autora, przede wszystkim narusza się jego prawa autorskie do tego utworu. Jest to działanie bezprawne, nieetyczne i co więcej - zagrożone różnymi sankcjami, w tymi finansowymi (m.in. możliwość domagania się odszkodowania) i karnymi.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: