eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Klauzule niedozwolone w regulaminie sklepu internetowego: 10 konsekwencji

Klauzule niedozwolone w regulaminie sklepu internetowego: 10 konsekwencji

2015-11-13 11:21

Przeczytaj także: Rezygnacja z usługi a zwrot pieniędzy


7. Konsument nie poniesie odpowiedzialności za nadmierne zużycie produktu


Jeżeli sprzedawca nie poinformuje konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami zawartymi w ustawie o prawach konsumenta, to konsument nie ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy.

8. Rok na odstąpienie od umowy dla konsumenta


Przykładem sytuacji, w której brak stosownego zapisu w regulaminie powoduje poszerzenie odpowiedzialności sprzedawcy jest prawo konsumenta do odstąpienia od umowy. Konsumentowi przysługuje standardowo 14-dniowy termin na odstąpienie od umowy, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo pouczony o posiadanym prawie. W przypadku, gdy sprzedawca nie spełni tego obowiązku, czas na odstąpienie od umowy znacznie się wydłuża - nawet do roku.

9. Kary za skopiowany regulamin, który nie jest dostosowany do Twojej branży


Skopiowany regulamin pasujący do sklepu, dla którego został stworzony może zupełnie nie przystawać do funkcjonowania innego sklepu. Opisane w nim funkcjonalności, procedury, metody płatności czy elementy związane ze specyfiką sprzedawanych produktów mogą być w różnych przypadkach zupełnie odmienne. Może to nieść różne ryzyka - związane np. z prawidłowym ustaleniem momentu zawarcia umowy sprzedaży w razie błędu w cenie.

10. Odpowiedzialność za wszystkie błędy w skopiowanym regulaminie


Sam fakt opublikowania regulaminu w sklepie internetowym nie oznacza, że jest on zgodny z prawem. Zdarza się, że nawet regulaminy znanych i popularnych sklepów internetowych posiadają liczne błędy. Niektóre duże firmy mogą sobie pozwolić na ponoszenie finansowych konsekwencji swojej lekkomyślności podczas tworzenia regulaminu, jednak nie można powiedzieć tego o każdym przedsiębiorcy. Często posiadanie ryzykownych zapisów jest wkalkulowane w ryzyko ponoszenia działalności danego przedsiębiorcy.

Jak można uniknąć tych i podobnych konsekwencji?


Najprostszym sposobem uniknięcia wspomnianych wyżej konsekwencji jest po prostu racjonalne podejście do kwestii regulaminu swojego sklepu internetowego i nie lekceważenie go. Regulamin należy potraktować tak samo, jak zaopatrzenie e-sklepu w odpowiednie produkty, sporządzenie ich unikalnych opisów czy przywiązywanie wagi do szybkiej i bezproblemowej dostawy.

Po pierwsze, nie należy kopiować regulaminu od innych sklepów, ponieważ jest to niezgodne z prawem i może przysporzyć nam jedynie dodatkowych kłopotów.

Po drugie, jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy prawnej, nie zabierajmy się za samodzielne sporządzanie regulaminu lub nie przerabiajmy innych. To prosta droga do stworzenia zupełnie nowej klauzuli niedozwolonej. Co za to grozi, pisaliśmy wyżej.

Po trzecie, raz otrzymany czy sporządzony regulamin, nawet przez profesjonalną firmę lub kancelarię prawną nie oznacza, że będzie on poprawny przez długie lata. Prawo ma to do siebie, że często się zmienia. Niektóre ustawy podlegają nowelizacjom, dlatego należy cały czas być na bieżąco. Ostatnia duża zmiana weszła w życie 25 grudnia 2014 roku i przysporzyła wielu kłopotów sprzedawcom internetowym. Dlatego najlepiej wybierać takie firmy, które oprócz sporządzenia regulaminu zajmują się jego monitoringiem i na bieżąco informują nas o koniecznych zmianach czy poprawkach, których wymaga nasz regulamin. Takie rozwiązanie gwarantuje nam bezpieczeństwo – oczywiście, jeśli taka firma w swoich warunkach świadczenia usług ma zapis, że bierze odpowiedzialność za sporządzony regulamin oraz jego bieżącą weryfikację. Na to również należy zwracać uwagę.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: