Czy pracownica w ciąży musi się obawiać zmiany szefa?
2014-05-02 00:20
![Czy pracownica w ciąży musi się obawiać zmiany szefa? [© Pixabay.com] Czy pracownica w ciąży musi się obawiać zmiany szefa?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ciaza-a-zwolnienie-z-pracy/Czy-pracownica-w-ciazy-musi-sie-obawiac-zmiany-szefa-136343-200x133crop.jpg)
Pracownica w ciąży © Pixabay.com
Przeczytaj także: Ciąża a zwolnienie z pracy: kiedy to możliwe?
Zgodnie z art. 231 kodeksu pracy, jeśli dochodzi do przejścia zakładu w ręce innego pracodawcy, to ten staje się stroną w dotychczasowym stosunku pracy, jaki łączył zatrudnionych z poprzednim pracodawcą.Jeśli więc ciężarna pracownica wcześniej zatrudniona została w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, zgodnie z art. 177 § 1 k.p. , obecny pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z nią umowy o pracę, zarówno w okresie ciąży, jak i podczas urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia (czyli zastosowanie zwolnienia dyscyplinarnego).
Rozwiązanie angażu zatrudnionej spodziewającej się dziecka może nastąpić jedynie w sytuacji likwidacji zakładu bądź ogłoszenia upadłości.
fot. Pixabay.com
Pracownica w ciąży
Rozwiązanie angażu zatrudnionej spodziewającej się dziecka może nastąpić jedynie w sytuacji likwidacji zakładu bądź ogłoszenia upadłości.
Przydatne linki:
Kodeks pracy
Również w sytuacji, gdy pracodawca zdecydowałby się dokonać w spółce zwolnień grupowych, nie ma powodu do zmartwienia. Zgodnie bowiem z art. 5 ust 5 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy (czyli w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego), pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy. Ewentualne zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego, na skutek którego zmniejszy się otrzymywane wynagrodzenie, spowoduje, iż do końca okresu szczególnej ochrony, pracownica będzie otrzymywała dodatek wyrównawczy.
Marta Kosakowska, aplikant adwokacki w
![Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży [© Svyatoslav Lypynskyy - Fotolia.com] Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/likwidacja-firmy/Likwidacja-firmy-ogloszenie-upadlosci-a-prawa-kobiet-w-ciazy-183799-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)