eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży

Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży

2012-07-13 00:20

Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży

Pracownica w ciąży © RTimages - Fotolia.com

Pracodawca co do zasady nie może wypowiedzieć pracownicy w ciąży umowy o pracę, a ponadto również rozwiązać już wypowiedzianej umowy. Ochrona przed wypowiedzeniem dotyczy również kobiety, która zaszła w ciążę już w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca powinien przywrócić ją do pracy, w przeciwnym wypadku narazi się na przegraną przed sądem oraz poniesie koszty postępowania.

Przeczytaj także: Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

Pytanie: Pracownica została zwolniona za wypowiedzeniem, w trakcie którego zaszła w ciążę. Kobiety w ciąży są na podstawie art. 177 kp chronione przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Czy ochrona ta dotyczy również pracownic, które zaszły w ciążę już w okresie wypowiedzenia?

Odpowiedź: Pracodawca co do zasady nie może wypowiedzieć pracownicy w ciąży umowy o pracę, a ponadto również rozwiązać już wypowiedzianej umowy. Ochrona przed wypowiedzeniem dotyczy również kobiety, która zaszła w ciążę już w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca powinien przywrócić ją do pracy, w przeciwnym wypadku narazi się na przegraną przed sądem oraz poniesie koszty postępowania.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 kp).

Możliwość wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży istnieje wyłącznie w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Wówczas pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

fot. RTimages - Fotolia.com

Pracownica w ciąży

Pracodawca co do zasady nie może wypowiedzieć pracownicy w ciąży umowy o pracę, a ponadto również rozwiązać już wypowiedzianej umowy

Pracownica, która w okresie wypowiedzenia zaszłą w ciążę, powinna zwrócić się do pracodawcy z żądaniem przywrócenia do pracy, a w razie odmowy może skorzystać drogi sądowej.

W wyroku z 29 marca 2001 r. (sygn. akt I PKN 330/00,OSNP 2003/1/11) Sąd Najwyższy uznał, że pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, iż jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę.

Podstawa prawna:
  • Art. 177 Kodeksu pracy.


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: