eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Normy czasu pracy dla niepełnosprawnych - zmiany

Normy czasu pracy dla niepełnosprawnych - zmiany

2013-06-27 00:20

Normy czasu pracy dla niepełnosprawnych - zmiany

Powrót do dawnych norm czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych © auremar - Fotolia.com

W ciągu 12 miesięcy ustawodawca będzie musiał przywrócić zasadę, iż norma pracownika niepełnosprawnego z założenia jest obniżona, a warunkiem zastosowania 8-godzinnej normy dobowej i 40-godzinnej normy tygodniowej jest decyzja lekarza.

Przeczytaj także: Zmiana norm czasu pracy pracownika niepełnosprawnego

1 stycznia 2012 r. wprowadzono dla wszystkich osób niepełnosprawnych 8-godzinną normę dobową i 40-godzinną normę tygodniową, z możliwością skrócenia na podstawie orzeczenia lekarskiego do 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu dla pracowników w znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W poprzednim stanie prawnym stosowano odwrotną zasadę. Dla pracowników w znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności obowiązywała 7-godzinna norma dobowa i 35-godzinna norma tygodniowa. Natomiast wydłużenie tych norm było możliwe, gdy na wniosek osoby zatrudnionej zgodę na to wyraził lekarz.

W wyroku z 13 czerwca 2013 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ww. zmiany miały charakter niekonstytucyjny. W ocenie Trybunału, osoby niepełnosprawne, dotknięte ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, muszą z reguły włożyć więcej wysiłku w wykonywanie pracy niż osoby zdrowe wykonujące taką samą pracę, bardziej się stresują, potrzebują też więcej czasu wolnego na wykonanie koniecznych (codziennych) czynności życiowych. Tym samym, wprowadzenie takich samych norm czasu pracy dla pracowników pełnosprawnych i niepełnosprawnych narusza zasady sprawiedliwości społecznej. Ponadto, Trybunał uznał, że zaskarżony przepis narusza zasadę lojalności państwa wobec obywateli, zasadę bezpieczeństwa prawnego oraz zasadę poprawnej legislacji.

fot. auremar - Fotolia.com

Powrót do dawnych norm czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych

W ciągu 12 miesięcy ustawodawca będzie musiał przywrócić zasadę, iż norma pracownika niepełnosprawnego z założenia jest obniżona, a warunkiem zastosowania 8-godzinnej normy dobowej i 40-godzinnej normy tygodniowej jest decyzja lekarza.Skutkiem wyroku Trybunału jest, że art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - w zakresie, w jakim wprowadzał 8-godzinną normę dobową i 40-godzinną normę tygodniową dla pracowników niepełnosprawnych - traci moc obowiązującą z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

Do tego czasu, ustawodawca musi zdążyć z uchwaleniem nowych przepisów ustanawiających ponownie obniżoną normę dobową i tygodniową dla pracowników niepełnosprawnych. Natomiast do momentu zmiany przepisów przez ustawodawcę obowiązuje dotychczasowy stan prawny.

Zapoznaj się z podstawą prawną:
  • art. 15 ust. 2 Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
  • art. 1 pkt. 4 Ustawa o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: