eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zmiana norm czasu pracy dla niepełnosprawnych od 2012

Zmiana norm czasu pracy dla niepełnosprawnych od 2012

2011-05-06 13:13

Zmiany dotyczące norm czasu pracy pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym zmieniają się dopiero od przyszłego roku.

Przeczytaj także: Czas pracy osoby niepełnosprawnej

Pytanie: Czy zmieniło się coś w kwestii norm czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych? Podobno od nowego roku są w tej kwestii jakieś zmiany.

Odpowiedź: Zmiany dotyczące norm czasu pracy pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym zmieniają się dopiero od przyszłego roku.

Pracodawcy przyzwyczaili się już, że pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, co do zasady, pracują krócej - do 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Jeśli jednak pracownik niepełnosprawny wystąpi do lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne lub w razie jego braku lekarza sprawującego opiekę nad tą osobą o wydanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pracy dłużej - taki pracownik może pracować przez 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu.

Natomiast 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa nowelizująca ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy zakładają "odwrócenie" dotychczasowej sytuacji. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie będzie mógł bowiem przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. Dopiero jeśli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy - czas pracy takiej osoby nie będzie mógł przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Niemniej jednak regulacje zmieniające zasady stosowania skróconej normy czasu pracy wobec pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wchodzą w życie dopiero 1 stycznia 2012 r. Zatem jeszcze w 2011 r. - mimo, że większość przepisów nowelizacji będzie już obowiązywać - pracownicy ci, co do zasady, będą pracować wg skróconych norm czasu pracy.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 226, poz. 1475).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: