eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyAktualności › Będą dłuższe urlopy rodzicielskie

Będą dłuższe urlopy rodzicielskie

2013-05-29 22:48

Będą dłuższe urlopy rodzicielskie

Rodzina © Svetlana Fedoseeva - Fotolia.com

Rodzice dzieci urodzonych od początku bieżącego roku mogą liczyć na nawet rok urlopu związanego z opieką nad dzieckiem – Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy. Gdy nowelizacja wejdzie życie to rodzicom przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać ojciec i matka.

Przeczytaj także: Urlop macierzyński i rodzicielski: zmiany od 1 września 2013

Wydłużony, płatny urlop będzie przysługiwał wszystkim rodzicom opłacającym ubezpieczenie chorobowe, czyli oprócz tych pracujących na podstawie umowy o pracę również zatrudnionym na umowy zlecenia i prowadzącym działalność gospodarczą, czyli na przykład samozatrudnionym.

Zasiłek macierzyński będzie wynosił 100 proc. wynagrodzenia przez pierwsze pół roku (26 tygodni) i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejne pół roku (a dokładniej przez 26 tygodni).

Nowelizacja przewiduje, że sześć tygodni urlopu dodatkowego będzie można podzielić na maksimum dwie części, każda po minimum tydzień, a 26 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, trwających minimum osiem tygodni. Urlop musi będzie musiał być ciągły, co oznacza że urlop rodzicielski będzie musiał następować bezpośrednio po dodatkowym, a części tych urlopów muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej.

Z urlopu rodzicielskiego będą mogli korzystać również oboje rodzice jednocześnie, ale wówczas zmniejszy to jego jego wymiar do maksimum 26 tygodni (pół roku). Nadal dwa tygodnie urlopu pozostaną zarezerwowane tylko dla dla ojców.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: