eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyAktualności › Mundurowi na zwolnienia lekarskie na nowych warunkach

Mundurowi na zwolnienia lekarskie na nowych warunkach

2013-05-28 21:39

Mundurowi na zwolnienia lekarskie na nowych warunkach

Mundurowi dostaną mniej na L-4 © bzyxx - Fotolia.com

Policjanci, strażacy czy strażnicy graniczni przebywający na zwolnieniach lekarskich nie otrzymają już całości poborów. Rząd przyjął projekt ustawy o L-4 mundurowych, przewidujący obniżkę uposażenia osób przebywających na zwolnieniach lekarskich, nie mających związku ze służbą. Po zmianach otrzymają 80 procent uposażenia.

Przeczytaj także: Mundurowi rzadziej na zwolnieniach

Proponowane przez rząd zmiany zbliżą przepisy dotyczące "mundurówki" do rozwiązań "cywilnych", przy uwzględnieniu specyfiki służby funkcjonariuszy i żołnierzy.

Funkcjonariuszy podległych MSW przebywających na zwolnieniu lekarskim nie mającym związku ze służbą mają więc zacząć obowiązywać podobne zasady jak cywili. Oznacza to, że otrzymają 80 procent pensji, a nie jak dotychczas pełne uposażenie. Dodatkowo, zwolnienia będą podlegały kontroli lekarzy orzeczników ZUS, tak samo jak w przypadku pracowników cywilnych.

Funkcjonariusze i żołnierze, którzy przebywając na zwolnieniu lekarskim będą pracować zarobkowo lub wykorzystywać zwolnienie niezgodnie z jego celem, stracą prawo do uposażenia za cały okres tego zwolnienia.

Pieniądze które zostaną zaoszczędzone na wypłatach dla osób na zwolnieniach lekarskich, zostaną przeznaczone na nagrody w ramach funduszu nagród i zapomóg. Nagrody będą otrzymywać funkcjonariusze, którzy wykonują zajęcia służbowe w zastępstwie osób przebywających na zwolnieniach.

Obniżenie pensji za czas zwolnienia nie wpłynie na wymiar podstawy emerytury i renty.

Całość poborów będzie wypłacana, jeśli funkcjonariusz trafi na zwolnienie lekarskie z powodu choroby mającej związek ze służbą, wypadku podczas służby, w drodze do służby lub ze służby.

Projekt zmian w systemie zwolnień lekarskich dotyczy m.in. policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, BOR, CBA, ABW, Służby Więziennej.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: