eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyAktualności › Do Urzędu Pracy przez Internet

Do Urzędu Pracy przez Internet

2013-05-30 18:46

Do Urzędu Pracy przez Internet

Urzędy Pracy w sieci © Kerioak - Fotolia.com

Osoby bezrobotne i poszukujące pracy mogą już rejestrować się przez Internet. Kontakt drogą internetową nie oznacza jednak, że bezrobotni nie będą musieli stawiać się w Urzędach Pracy. Z zalet wyłącznie elektronicznego kontaktu z urzędem będą mogli korzystać tylko posiadacze bezpiecznego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Przeczytaj także: E-Urzędy będą bardziej dostępne?

Bezrobotni oraz poszukujący pracy będą mogli użyć dwóch trybów rejestracji.

Rejestracja uproszczona dostępna jest dla wszystkich osób mających dostęp do internetu. Polega on na wypełnieniu elektronicznego formularza i przesłaniu go do właściwego powiatowego urzędu pracy. Niestety w trybie tym trzeba będzie się umówić na osobistą wizytę w urzędzie i dostarczenie potrzebnych dokumentów oraz potwierdzenie poprawności danych.

Niedogodności tych pozbawiony jest tryb w pełni elektroniczny. Jednak jest on adresowany wyłącznie to osób posiadających bezpieczny, kwalifikowany podpis elektroniczny (co kosztuje). Korzystający z tego trybu przesyłane dokumenty i wnioski będą mogły też podpisać profilem zaufanym ePUAP (profil taki jest już bezpłatny).

W trybie w pełni elektronicznym również należy wypełnić odpowiedni formularz, dołączyć do niego zeskanowane odpowiednie dokumenty niezbędne do rejestracji, a całość podpisać bezpiecznym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP i przesłać do właściwego powiatowego urzędu pracy (najczęściej w miejscu zamieszkania). Ponieważ podpis kwalifikowany jest traktowany na równi z podpisem odręcznym, to w tym przypadku wizyta w urzędzie w celu dodatkowego poświadczenia danych nie będzie już potrzebna. W trybie w pełni elektronicznym bezrobotny będzie mógł również dodatkowo wybrać sposób otrzymania odpowiedzi z urzędu - czy ma to być postać tradycyjna, w postaci pisma czy odpowiedź drogą elektroniczną.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: