eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop rodzicielski 2016

Urlop rodzicielski 2016

2016-04-21 00:32

Urlop rodzicielski 2016

Urlop rodzicielski 2016 na nowych zasadach © pololia - Fotolia.com

Z dniem 2 stycznia weszła zmiana w przepisach dotycząca sposobu udzielania urlopu rodzicielskiego. Obowiązujący wymiar urlopu to urlop macierzyński podstawowy 20 tygodni i urlop rodzicielski 32 tygodnie. Urlop rodzicielski można wziąć w całości lub w czterech częściach i nie później niż do roku, w którym dziecko ukończy 6 rok życia. Prawo do urlopu rodzicielskiego ma także ojciec dziecka.

Przeczytaj także: Urlop rodzicielski i wychowawczy 2016: zmiany

Od tego roku wymiar czasu obowiązywania zasiłku macierzyńskiego przedstawia się w następujący sposób: urlop macierzyński podstawowy 20 tygodni i urlop rodzicielski 32 tygodnie (będzie to zsumowany urlop dodatkowy w wymiarze 6 tygodni i urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni).

Po zmianie jaka weszła w 2016 na urlopie macierzyńskim nikt nic nie straci, ponieważ sam wymiar okresu kiedy można przebywać z dzieckiem nie ulegnie zmianie. Nadal wymiar urlopu związanego z narodzinami dziecka będzie wynosić 52 tygodnie.

Nowe przepisy umożliwiają wykorzystanie części urlopu rodzicielskiego w łącznym wymiarze do 16 tygodni, w sytuacji gdy urlop zakończy się w roku kalendarzowym, w którym dziecko ukończy 6 lat. Ten zapis umożliwia wykorzystanie urlopu rodzicielskiego nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Urlop w całości lub w czterech częściach


Według przepisów obowiązujących w roku 2015, urlop rodzicielski przysługiwał bezpośrednio po wykorzystaniu całości urlopu dodatkowego. Na starych zasadach urlop rodzicielski można było wziąć w dwóch lub trzech częściach, ale każda z części musiała obejmować co najmniej 8 tygodni.

Od nowego roku urlop rodzicielski można wziąć w całości lub w czterech częściach i nie później niż do roku, w którym dziecko ukończy 6 rok życia.

fot. pololia - Fotolia.com

Urlop rodzicielski 2016 na nowych zasadach

Od nowego roku urlop rodzicielski można wziąć w całości lub w czterech częściach i nie później niż do roku, w którym dziecko ukończy 6 rok życia.


Jeśli będziemy korzystać z urlopu w częściach, urlop ten musi następować jeden po drugim. Wyjątek jest tylko wtedy, gdy będziemy korzystać z 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w terminie, kiedy to nie przypada bezpośrednio po poprzedniej części urlopu.

Urlop rodzicielski pobierany w częściach będzie zmniejszał możliwość pobrania w częściach urlopu wychowawczego. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie w późniejszym czasie jednej części urlopu rodzicielskiego, to w przyszłości, chcąc skorzystać z urlopu wychowawczego, będzie można go wziąć w czterech częściach, a nie w pięciu.

Przykład:
Pani Ania wykorzystała 20 tygodni urlopu podstawowego i następnie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego. Po tym urlopie Pani Ania wróciła do pracy i po 3 miesiącach poszła ponownie na 16 tygodni urlopu rodzicielskiego. W związku z tym, jeżeli Pani Ania będzie chciała skorzystać z urlopu wychowawczego, to będzie go mogła wziąć tylko w czterech częściach, a nie pięciu. Jest to spowodowane tym, że Pani Ania wzięła w częściach urlop rodzicielski, który zmniejszył o jedną część możliwość wzięcia urlopu wychowawczego.

Urlop rodzicielski dla ojca dziecka


Do tej pory, jeśli mama dziecka prowadziła działalność, a tata był zatrudniony na podstawie np. umowy o pracę, to tata nie mógł przejść w miejsce mamy na urlop rodzicielski. Z rokiem 2016 przepisy ulegają zmianie i tata, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, będzie mógł pójść na urlop rodzicielski w miejsce matki dziecka.

W 2016 ulegnie wydłużeniu okres, kiedy ojciec może wykorzystać z tytułu urodzenia dziecka dwa tygodnie urlopu ojcowskiego. Do tej pory te dwa tygodnie urlopu ojcowskiego trzeba było wykorzystać do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Od stycznia 2016 okres na wykorzystanie takiego urlopu wydłuży się do czasu kiedy dziecko ukończy 2 rok życia. Urlop ojcowski według nowych przepisów będzie można podzielić na dwie części.

Zwolnienie z pracy z tytułu wychowania dziecka


Zmianie ulegnie też możliwość wykorzystywania zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni z tytułu wychowywania dziecka do 14 roku życia. Dotychczas takie zwolnienie było udzielane w dniach, a po zmianach takie zwolnienie będzie można brać w godzinach. Przy korzystaniu po raz pierwszy w danym roku z takiego zwolnienia, trzeba będzie zdecydować się, czy ze zwolnienia korzystamy w dniach czy w godzinach.

Informacje dodatkowe


Termin na składanie wniosku o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze został wydłużony do 21 dni. Tak samo, do 21 dni, został wydłużony termin na złożenie wniosku o urlop wychowawczy.

Od tego roku w każdej chwili można zrezygnować z urlopu rodzicielskiego, ale pracodawca musi na to wyrazić zgodę. Oboje rodziców może korzystać z urlopu rodzicielskiego i wychowawczego – istotne, by wymiar tych urlopów nie został przekroczony.

Dodatkowo, poszerzone zostało grono osób najbliższych z prawem do urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i zasiłku macierzyńskiego w przypadku śmierci matki dziecka lub porzucenia przez nią dziecka.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: