eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Umowa cywilnoprawna a powstanie wierzytelności

Umowa cywilnoprawna a powstanie wierzytelności

2012-03-30 12:53

Przeczytaj także: Zawarcie umowy - negocjacje, przetarg i aukcja


Za chwilę zawarcia umowy przyjmuje się moment otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest potrzebne – chwilę przystąpienia przez druga stronę do wykonania umowy. Jeśli istnieje wątpliwość co do miejsca zawarcia umowy, uważa się umowę za zawartą w miejscu otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dostarczenie do składającego oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane albo oferta składana jest w postaci elektronicznej – w miejscu zamieszkania albo siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.

Umowa może być także zawarta w inny sposób np. w drodze przetargu, aukcji czy negocjacji.

Dla ważności umowy znaczenie ma jej forma. Co do zasady umowa może być zawarta w dowolnie wybranej formie tj. ustnej, pisemnej, elektronicznej. Jednakże są umowy, gdzie ustawa wprost zastrzega szczególną formę (pisemną, aktu notarialnego) np. do przeniesienia własności nieruchomości wymagana jest forma aktu notarialnego, do umowy leasingu wymagana jest forma pisemna.

Nie zachowanie zastrzeżonej formy przy zawieraniu takiej umowy powoduje, że jest ona nieważna.

Przedsiębiorca przy zawieraniu umowy handlowej powinien zachować formę pisemną. Forma pisemna umowy ułatwi w konsekwencji proces dochodzenia wierzytelności.

Przedsiębiorca w wymianie handlowej powinien dysponować gotowymi wzorcami umów np. zlecenia, wykonania określonych usług, sprzedaży towarów, które są dostosowane do wykonywanej działalności gospodarczej lub zawodowej. Do zachowania pisemnej formy umowy wystarczy złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Jeżeli strony zawarły umowę w formie wymaganej przez ustawę albo w formie jaką same przewidziały, to uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy. Ponadto jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pisemnie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: