eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Koniec ustawy antykryzysowej

Koniec ustawy antykryzysowej

2011-11-22 12:47

Zbliża się powoli 31 grudnia - ustawowa data końca obowiązywania tzw. ustawy antykryzysowej. Co to oznacza dla pracodawców, którzy zawierają umowy na czas określony?

Przeczytaj także: Koniec ustawy antykryzysowej a umowy na czas określony

Tzw. ustawa antykryzysowa, dotycząca pracodawców-przedsiębiorców, obowiązuje tylko do końca 2011 r. A zatem wszystko wskazuje na to, że "antykryzysowy" limit umów na czas określony niedługo straci moc. Jakie to ma konsekwencje dla takich umów zawieranych na przełomie lat 2011 - 2012?

Umowy zawarte w 2011 r. - jeszcze na 2-letnim limicie

Do 31 grudnia 2011 r. obowiązuje jeszcze 24-miesięczny limit łącznego trwania umów na czas określony (za to można ich zawierać dowolnie wiele, co zmieni się od 1 stycznia). Oznacza to, że do tego czasu nie powinno się zawierać umów, które łącznie mają trwać dłużej niż 24 miesiące (choćby przekroczyły limit już w 2012 roku). Liczy się data podpisania umowy, a nie termin rozpoczęcia pracy.

Od 1 stycznia 2012 r.: zmiana limitów

Od nowego roku zostaje przywrócona zasada zgodnie z którą można zawrzeć najwyżej 2 kolejne umowy na czas określony, natomiast trzecia umowa, choćby zawarto ją na czas określony, i tak przekształci się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony. Umowa na czas określony zawarta jeszcze w 2011 r., lecz trwająca nadal 1 stycznia 2012 r. musi być od tego dnia traktowana jako pierwsza (a nie "zerowa") umowa w przywróconym limicie 2 umów na czas określony. Można więc będzie zawrzeć po niej jeszcze maksymalnie 1 umowę terminową.

Podstawa prawna:
  • art. 251 Kodeksu pracy,
  • Ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 125, poz. 1035).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: