eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop wychowawczy 2012 taki jak w 2011

Urlop wychowawczy 2012 taki jak w 2011

2011-11-17 14:10

Przeczytaj także: Praca na urlopie wychowawczym


W czasie trwania urlopu wychowawczego pracownik winien sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Jeżeli pracodawca ustali, że opieki tej pracownik trwale zaprzestał, wzywa on takiego pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym. Ma na to 30 dni licząc od dnia powzięcia tej informacji, nie wcześniej jednak niż po upływie 3 dni od dnia wezwania. Sytuacja wygląda analogicznie, gdy pracodawca stwierdzi, że z urlopu wychowawczego korzystają w tym samym czasie oboje rodzice lub opiekunowie dziecka (za wyjątkiem 3-miesięcznego okresu, o którym mowa była wyżej, a w którym to ustawodawca dopuścił możliwość do łącznego korzystania z urlopu wychowawczego).

Urlop wychowawczy daje przy tym pracownikowi jeszcze jedno bardzo istotne prawo. Otóż od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z takim pracownikiem. Wyjątkiem jest tutaj jedynie rozwiązanie umowy w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, oraz gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli wniosek o urlop wychowawczy zostanie złożony po doręczeniu pracownikowi wypowiedzenia o pracę, nie będzie go chronił przed zwolnieniem.

Praca podczas urlopu

To, że podczas urlopu wychowawczego pracownik winien sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem nie oznacza, że w tym czasie nie może on podjąć pracy, otworzyć działalności gospodarczej czy też podjąć nauki. Ważne jest jedynie, aby te zajęcia nie przeszkadzały mu w osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Co ciekawe, pracę można podjąć zarówno u dotychczasowego pracodawcy, jak też u zupełnie nowego.

Warto wiedzieć
Uprawnienia pracownicze związane z urlopem wychowawczym nie kończą się na możliwości skorzystania z takiego urlopu. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy bowiem pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Tutaj także pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Podobnie jak w przypadku wniosku o urlop wychowawczy, wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy także składa się na co najmniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze (a gdy pracownik złoży go bez zachowania tego terminu, pracodawca obniża mu wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku).

Co ważne, skorzystanie z tego uprawnienia chroni pracownika (przynajmniej częściowo) przed zwolnieniem. Pracodawca nie może bowiem wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia wniosku, o którym mowa wyżej, do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy (za wyjątkiem sytuacji, które uprawniają pracodawcę do zwolnienia pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego, o których mowa była wcześniej). Tym samym przynajmniej przez pierwszy rok korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy pracownik może być niemalże pewny, że zwolniony nie zostanie.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: