eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jak wyliczyć urlop uzupełniający?

Jak wyliczyć urlop uzupełniający?

2011-10-17 12:23

Prawo do urlopu w zwiększonym wymiarze w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabywa prawo do wyższego wymiaru urlopu, powstaje nie z początkiem roku, a w terminie zaistnienia okoliczności powodującej podwyższenie wymiaru.

Przeczytaj także: Kiedy przysługuje urlop uzupełniający?

Pytanie: Pracownik obecnie ma prawo do 20 dni urlopu. We wrześniu 2011 r. nabędzie prawo do 26 dni. Czy należy go przeliczyć proporcjonalnie czy od razu we wrześniu należy mu się pełne 26 dni?

Odpowiedź: Pracownikowi należy się we wrześniu 2011 r. urlop uzupełniający w wymiarze 6 dni. Jeżeli pracownik do tej pory nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego za dany rok we wrześniu 2011 r. przysługiwać mu będzie prawo do 26 dni.

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, do którego prawo – za wyjątkiem pierwszego roku pracy zawodowej – nabywane jest 1 stycznia każdego roku za ten rok. Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:
  • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Przepisy urlopowe nie przewidują proporcjonalnego pomniejszania urlopu uzupełniającego. Prawo do urlopu w zwiększonym wymiarze w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabywa prawo do wyższego wymiaru urlopu, powstaje nie z początkiem roku, a w terminie zaistnienia okoliczności powodującej podwyższenie wymiaru.

Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze przysługuje urlop uzupełniający. Niezależnie od miesiąca nabycia prawa do urlopu uzupełniającego przysługuje 6 dni tego urlopu wynikających z różnicy między wyższym jego wymiarem (26 dni) a wymiarem niższym (20 dni).

Podstawa prawna:
  • Art. 158 Kodeksu pracy.
  • § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.).


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: