eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Odzyskanie zdolności do pracy a możliwość rozwiązania umowy

Odzyskanie zdolności do pracy a możliwość rozwiązania umowy

2009-09-14 12:30

Odzyskanie przez pracownika zdolności do świadczenia pracy po upływie 3-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego powoduje, że pracodawca nie może rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika.

Przeczytaj także: Orzeczenie o niezdolności do pracy a rozwiązanie umowy

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Pracownik zatrudniony od 1995 r. w pełnym wymiarze czasu pracy przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym przyznanym na 3 miesiące. Czy po tym świadczeniu możemy rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę, nawet jeśli przyniesie nam orzeczenie lekarskie stwierdzające zdolność do wykonywania pracy?

Odzyskanie przez pracownika zdolności do świadczenia pracy po upływie 3-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego powoduje, że pracodawca nie może rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika.

1. Można zwolnić tylko wtedy, gdy pracownik jest niezdolny do pracy

W przypadku długotrwałej choroby, w czasie której pracownik wciąż pozostaje niezdolny do pracy, pracodawca może zwolnić pracownika dopiero po upływie wskazanych w kodeksie pracy (art. 53 § 1) okresów ochronnych. Okresy ochronne, o których mowa wyżej, są uzależnione od stażu pracy pracownika w obecnym zakładzie pracy (liczony do dnia rozpoczęcia zwolnienia) oraz przyczyny zwolnienia powodującej niezdolność pracownika do świadczenia pracy.
W związku z powyższym, pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w sytuacji, gdy niezdolność do pracy wskutek choroby trwała dłużej niż:
  • 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy przed chorobą,
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku (obecnie w zależności od schorzenia 182 lub 270 dni) oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (jeśli zostanie ono pracownikowi przyznane), w sytuacji, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy przed chorobą lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Jeżeli upłyną wskazane wyżej okresy ochronne, a pracownik wciąż pozostaje niezdolny do pracy, pracodawca może podjąć decyzję o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika.

2. Po długiej chorobie skieruj pracownika na badania kontrolne

W sytuacji opisanej w pytaniu, jeżeli pracownik po upływie 182 dni oraz 3 miesiącach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego (staż pracy od 1995 r.) stawi się do pracy, pracodawca powinien skierować pracownika na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy, z którym ma podpisaną umowę o świadczenie usług profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami. Jeżeli lekarz wyda orzeczenie stwierdzające zdolność pracownika do świadczenia pracy na dotychczasowym stanowisku pracy, tj. zajmowanym przed chorobą, pracodawca nie będzie mógł rozwiązać z pracownikiem umowy.

Zdaniem SN: Po chorobie sprawdź zdolność pracownika do dotychczasowej pracy

Odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy, pozbawiające pracodawcę prawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 3 KP musi dotyczyć pracy, co do której uprzednio orzeczono niezdolność jej wykonywania, a nie innej pracy, względnie tej samej pracy, ale w innych warunkach. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2001 r., I PKN 375/00, OSNP 2003/2/40.)

Podstawa prawna:
  • art. 41, art. 53 § 1 i § 3, art. 229 § 2, § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: