eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Zmiana ustawy kodeks postępowania cwyilnego

Zmiana ustawy kodeks postępowania cwyilnego

2009-06-18 14:15

W dniu 1 lipca 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2008, nr 234, poz. 1571) (dalej "ustawa"). Celem ustawy jest wprowadzenie przepisów uzupełniających i wykonawczych w stosunku do przepisów regulacji wspólnotowych (rozporządzeń) ustanawiających postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty oraz europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń.

Przeczytaj także: Odszkodowanie od Skarbu Państwa – poradnik

Zakresem rozporządzeń objęte są zarówno sytuacje, w których sąd polski prowadził będzie postępowanie uregulowane w rozporządzeniach, ale również sytuacje, w których wykonaniu podlegać będzie orzeczenie wydane w tych postępowaniach przez sąd innego państwa. Ustawa reguluje kwestię właściwości sądu, kompetencji referendarzy sądowych, przeprowadzenia niektórych dowodów, wystawianie określonych zaświadczeń, jak i opłaty sądowe.

Europejskie postępowanie nakazowe zostało uregulowane przez przepisy art. 50515-50520 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej "kpc"). Wszczęcie europejskiego postępowania nakazowego pozostawiono do decyzji powoda. W przypadku, gdy powód zainicjuje europejskie postępowanie nakazowe, nie stosuje się przepisów o innych postępowaniach odrębnych. Sądami właściwymi do rozpoznania sprawy w europejskim postępowaniu nakazowym są sądy rejonowe i okręgowe, przy czym europejski nakaz zapłaty może wydać także referendarz sądowy.

Referendarze sądowi mogą wydawać również zarządzenia. Rozpoznanie sprawy będzie następować na posiedzeniu niejawnym. Przepis art. 50518 kpc określa następstwa wydania europejskiego nakazu zapłaty co do części roszczenia. W takiej sytuacji ta część roszczenia, co do której nie może być wydany europejski nakaz zapłaty podlega rozpoznaniu zgodnie z przepisami krajowymi. Jest to tzw. "przejście" na grunt regulacji krajowej. Od europejskiego nakazu zapłaty można wnieść sprzeciw, w wyniku czego nakaz traci moc. Możliwe są wówczas dwa rozwiązania: Sąd rozpozna sprawę we właściwym trybie, albo, jeśli powód złożył stosowny wniosek, umorzy postępowanie i orzeknie o kosztach, jak w przypadku cofnięcia pozwu.

Istotnym rozwiązaniem wprowadzonym przez ustawę zmieniającą jest przyznanie sądowi, który wydał europejski nakaz zapłaty, kompetencji do stwierdzenia z urzędu wykonalności wydanego nakazu zapłaty. Stwierdzenie wykonalności otwiera drogę do wszczęcia w każdym państwie członkowskim egzekucji na podstawie wydanego nakazu.

Zasady dopuszczalności stosowania przepisów o europejskim postępowaniu w sprawach drobnych oraz przepisy o właściwości sądu są analogiczne do przepisów dotyczących europejskiego postępowania nakazowego. Sprawy drobne stanowią, zgodnie rozporządzeniem, sprawy, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza równowartości 2000 euro. Pewnym novum jest forma postępowania, z której wynika możliwość składania zeznań przez świadka na piśmie oraz możliwość pisemnego przesłuchania stron. Wydany w tym trybie wyrok może być zaskarżony. Do postępowania apelacyjnego stosuje się przepisy kpc dotyczące postępowania uproszczonego, jednakże w przypadku uchylenia zaskarżonego wyroku, sprawa rozpoznawana jest z wyłączeniem przepisów o postępowaniach odrębnych. Oznacza to powrót do reguł ogólnych dotyczących procesu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: