eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Wchodzą zmiany w sądowych e-protokołach

Wchodzą zmiany w sądowych e-protokołach

2014-10-27 16:45

Wchodzą zmiany w sądowych e-protokołach

Weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca e-protokołów © Gina Sanders - Fotolia.com

W życie weszła nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nowelizacja usprawnia tzw. protokół elektroniczny, czyli nagrany obraz i dźwięk z sali sądowej.

Przeczytaj także: Odsetki od kosztów procesu - uwagi na tle przepisów przejściowych i wprowadzających

Dotychczas obowiązujące regulacje w zakresie protokołu elektronicznego zostały wprowadzone do Kodeksu postępowania cywilnego w roku 2010. Wchodzące w życie zmiany mają na celu wprowadzenie modyfikacji w stosowaniu tego sposobu rejestracji przebiegu posiedzeń sądowych.

Ustawa wprowadza zmiany procedury cywilnej w zakresie: realizacji zasady jawności postępowania w zakresie dostępu do akt sprawy, w tym również za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, treści protokołu pisemnego (tzw. protokołu skróconego), organu procesowego decydującego o sporządzeniu transkrypcji protokołu, formy ugody sądowej, zasad sporządzania (wygłaszania) uzasadnienia wyroków wydawanych w pierwszej i drugiej instancji oraz regulacji dotyczących postępowania przed sądem apelacyjnym.

Ustawa zmienia przepisy dotyczące udostępniania informacji o sprawach toczących się przed sądami. Treść protokołów i pism będzie mogła być także udostępniana w postaci elektronicznej. Strony spraw będą mogły otrzymać z akt sprawy zarówno zapis obrazu, jak i dźwięku. W przypadku braku zgody na wydania zapisu obrazu i dźwięku z przebiegu rozprawy z uwagi na ważny interes publiczny lub prywatny, strony będą mogły otrzymać zapis dźwiękowy.

Wchodząca w życie nowelizacja rozszerza również zakres danych które będzie umieścić w tzw. protokole skróconym, sporządzanym w przypadku nagrywanych rozpraw. Będzie mogło być w nim umieszczone m.in. streszczenie wyników postępowania dowodowego oraz innych okoliczności istotnych dla przebiegu posiedzenia.

W przypadku nagrywanych posiedzeń ustawa dopuszcza możliwość wygłoszenia ustnego uzasadnienia. Strony, które złożą wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem, otrzymają odpis wyroku wraz z transkrypcją uzasadnienia. Na przygotowanie transkrypcji wygłoszonego uzasadnienia wyroku sąd będzie miał dwa tygodnie. W sprawach zawiłych termin ten będzie mógł zostać wydłużony przez prezesa sądu na czas nie dłuższy niż 30 dni.

Ustawa określa też wysokość opłaty za wydanie zapisu dźwięku i obrazu z przebiegu posiedzenia – będzie to 15 zł za zapis. Nowelizacja została podpisana przez prezydenta 18 września 2014 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: