eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Niższe wykształcenie=mniejsze wynagrodzenie za pracę?

Niższe wykształcenie=mniejsze wynagrodzenie za pracę?

2009-04-21 00:02

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: w firmie funkcjonuje regulamin wynagradzania, w którym znalazło się również miejsce dla tabeli stanowisk, zaszeregowań oraz wymagań w zakresie kwalifikacji personelu. Funkcja głównego specjalisty została zaszeregowana do kategorii IX. Pracodawca wymaga dodatkowo, aby osoba ją piastująca legitymowała się dyplomem wyższej uczelni. Tymczasem mała podaż na rynku pracy sprawiła, że na stanowisku tym zatrudniono pracownika ze średnim wykształceniem. Czy w związku z tym można przyznać mu niższe wynagrodzenie, które przysługiwałoby mu, gdyby zaszeregowano go zgodnie z posiadanymi przez niego kwalifikacjami (specjalista- kategoria VII)?

Przeczytaj także: Zróżnicowanie płac musi mieć obiektywne powody

Firmy, w których obowiązują wewnątrzzakładowe przepisy w zakresie płac (regulamin wynagradzania, układ zbiorowy pracy), powinny dbać, aby pensja wypłacana pracownikowi odpowiadała co najmniej najniższemu wynagrodzeniu, przewidzianemu dla danego stanowiska.

Jeżeli z postanowień umowy o pracę wynika, że zasadnicze wynagrodzenie pracownika jest niższe od wynagrodzenia, jakie powinien otrzymywać przy zastosowaniu właściwego przepisu płacowego, pracownikowi przysługuje roszczenie o różnicę wynagrodzenia za okres nieprzedawniony.
Zatrudniony może dochodzić swych praw nawet wówczas, gdy w umowie o pracę zaniżeniu uległy inne składniki wynagrodzenia, a więc np. dodatek funkcyjny (por. wyrok SN z 12 maja 1981 r., I PZP 6/81, OSNCP 1981, Nr 11, poz. 210).

Omawianą kwestię warto rozpatrzeć również w aspekcie zasady równego traktowania w wynagradzaniu. Przepisy K.p. wyraźnie bowiem stanowią (art. 183c § 1), że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę. A zatem niedopuszczalne jest, aby pracownik na stanowisku głównego specjalisty, wykonujący te same obowiązki co inni starsi specjaliści, otrzymywał pensję wynikającą z innego zaszeregowania. Jeżeli jednak już do tego dojdzie, przysługuje mu nie tylko wyżej wspomniane roszczenie o różnicę wynagrodzenia, ale i prawo do odszkodowania za dyskryminację płacową. Wysokość takiego odszkodowania wynosi nie mniej niż minimalne wynagrodzenie, ustalane w oparciu o odrębne przepisy (art. 183d K.p.).

Warto również zauważyć, że ustawodawca nie określił górnej granicy odszkodowania za nierówne traktowanie w wynagradzaniu. W praktyce oznacza to, że decyzję odnośnie tej kwestii podejmuje sąd pracy, w zależności od okoliczności, które towarzyszą sprawie.

Przypomnijmy, że pracownicy powinni również otrzymywać jednakowe wynagrodzenie za prace o jednakowej wartości, czyli za prace, które wymagają równych kwalifikacji, doświadczenia, umiejętności oraz wysiłku i odpowiedzialności (art. 183c § 1 i 3 K.p.).

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: