eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Telepraca a obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Telepraca a obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

2009-04-14 14:16

Przeczytaj także: Hałas w miejscu pracy a obowiązki pracodawcy


Dopuszczenie telepracownika do pracy musi zostać poprzedzone szkoleniem bhp, które obejmuje szkolenie wstępne ogólne (instruktaż ogólny) oraz szkolenie wstępne dotyczące danego stanowiska pracy (instruktaż stanowiskowy). Ponadto pracownicy muszą być również doszkalani okresowo w celu aktualizacji i ugruntowania wiedzy i umiejętności w dziedzinie bhp. Co ważne, ze szkolenia okresowego mogą zostać zwolnieni m.in. telepracownicy, którzy przedłużą aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie wymaganego szkolenia okresowego u innego pracodawcy.

Tryb i zakres przeprowadzania szkoleń bhp dla pracowników został szczegółowy omówiony w rozporządzeniu MGiP z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Obowiązek informacyjny

Stosownie do art. 2374 § 1-2 K.p., w gestii pracodawcy leży również zaznajamianie pracowników z przepisami i zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych przez nich prac. Ponadto do obowiązków szefa należy także wydawanie szczegółowych instrukcji i wskazówek na temat bhp na stanowiskach pracy.

Warunki na stanowisku pracy

Pracodawca musi dostarczyć telepracownikowi sprzęt niezbędny do zdalnego wykonywania pracy, którego stan musi zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Możliwe jest jednak, aby strony zawarły umowę, w której kwestia ta będzie inaczej uregulowana (art. 6711 § 1-2 K.p.).

Telepracownicy przeważnie wykonują pracę przy komputerze, dlatego też na barkach „telepracodawcy” ciążą obowiązki wynikające z rozporządzenia MPiPS z 1 grudnia 1998 r. (Dz. U. Nr 148, poz. 973) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Warto przy tym zaznaczyć, że przepisy w/w rozporządzenia znajdują zastosowanie tylko wobec telepracowników, którzy spędzają przed ekranem komputera co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Zgodnie z § 4 rozporządzenia, stanowisko pracy telepracownika powinno być zorganizowane w taki sposób, aby spełniało minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, określone w załączniku do rozporządzenia. Dodatkowo szef powinien również dokonywać oceny warunków pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Na jej podstawie jest bowiem zobowiązany do podejmowania kroków, których celem jest usunięcie stwierdzonych zagrożeń i uciążliwości (§ 5 rozporządzenia).

Kontrola

Szef sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy w miejscu jej wykonywania, tj. poza terenem firmy. Jeżeli telepracownik pełni obowiązki służbowe w domu, powinien jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania pracy skierować do pracodawcy wniosek o przeprowadzenie pierwszej kontroli bhp. Późniejsze kontrole w domu telepracownika są możliwe pod warunkiem uzyskania jego uprzedniej zgody- pisemnej albo wyrażonej poprzez środki komunikacji elektronicznej lub podobne środki indywidualnego porozumiewania się na odległość.

Niezwykle ważne jest pamiętać, że sposób przeprowadzania kontroli musi być dostosowany do miejsca wykonywania pracy i jej charakteru. Działania kontrolne nie mogą ani naruszać prywatności telepracownika i jego rodziny, ani też powodować utrudnień w korzystaniu z pomieszczeń domowych (art. 6714 K.p.).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: