eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zasiłek chorobowy: co należy wiedzieć?

Zasiłek chorobowy: co należy wiedzieć?

2008-10-16 13:46

Przeczytaj także: Świadczenie chorobowe finansowane w całości przez ZUS nadzieją dla wielu pracodawców


Jeżeli jednak niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia pracownika w związku z wcześniej stwierdzonym wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, zasiłek chorobowy również przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, pod warunkiem że związek tej niezdolności do pracy z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy zostanie stwierdzony przez lekarza dodatkowym zaświadczeniem wystawionym niezależnie od druku ZUS-ZLA.

Podstawą do wypłaty 100% zasiłku chorobowego w przypadku kobiet w ciąży jest kod B na druku ZUS-ZLA lub dodatkowe zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan ciąży.

Podstawą do wypłaty 100% zasiłku chorobowego w przypadku dawców komórek, tkanek i narządów jest dodatkowe zaświadczenie lekarskie na blankiecie, potwierdzające fakt bycia dawcą.

W obu wymienionych wyżej przypadkach niezbędne jest, co oczywiste, zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS-ZLA.

Odrębne zaświadczenie lekarskie dla każdego płatnika

W razie zatrudnienia w dwóch lub więcej zakładach pracy do wypłaty zasiłków chorobowych niezbędne są dwa zaświadczenia lekarskie na drukach ZUS-ZLA – dla każdego zakładu pracy odrębne.

O wystawienie odrębnych zaświadczeń dla każdego płatnika pracownik powinien poprosić lekarza wystawiającego zwolnienie.

Jeżeli pracownik nie poprosił lekarza o wystawienie zwolnień dla więcej niż jednego płatnika podczas pierwszej wizyty, może poprosić później o wystawienie dla kolejnych płatników zaświadczeń lekarskich potwierdzających wcześniej orzeczoną dla innego płatnika niezdolność do pracy (§ 5 ust. 2a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27.7.1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).

PRZYKŁAD

Pracownik był u lekarza 18.8.2008 r. Lekarz stwierdził niezdolność do pracy od 18 do 22 sierpnia 2008 r. Pracownik podał tylko jednego pracodawcę, dla którego lekarz wystawił zwolnienie, o drugim zapomniał.

Po kilku dniach przyszedł do lekarza po zwolnienie dla drugiego pracodawcy. Lekarz wystawił mu zwolnienie lekarskie dla drugiego pracodawcy na okres od 18 do 22 sierpnia 2008 r. – tak samo jak dla pierwszego pracodawcy.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony na podstawie dwóch umów o pracę w tym samym zakładzie pracy wystarczy, w przypadku choroby, jedno zaświadczenie lekarskie (na druku ZUS-ZLA).

Jeżeli jedno zaświadczenie lekarskie obejmuje zarówno okres niezdolności do pracy, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, jak też zasiłek chorobowy – pracodawca nieupoważniony do wypłacania zasiłków chorobowych, po wypłaceniu wynagrodzenia za czas choroby, powinien przekazać zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS-ZLA do ZUS, dołączając druk ZUS-Z-3.

W aktach zakładu pracy powinna pozostać poświadczona kserokopia tego zaświadczenia.

Podstawą do bieżącej wypłaty świadczeń chorobowych jest bowiem zawsze oryginał zaświadczenia lekarskiego (zielony druk ZUS-ZLA), a nigdy jego kopia.

Wyjątkiem jest duplikat zaświadczenia lekarskiego wystawiony przez lekarza w przypadku gdy zaświadczenie lekarskie zostało zgubione.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: