eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop pracownika a dodatkowa praca

Urlop pracownika a dodatkowa praca

2008-08-16 11:47

Przeczytaj także: Odwołanie pracownika z urlopu wychowawczego


Urlop wychowawczy

Zgodnie z art. 186 § 1 K. p. „pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia”. „Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy (art. 186 § 3 K. p.). Pozostałą jego część może wykorzystać dowolnie albo matka, albo ojciec – opiekun dziecka.

Według art. 1862 § 1 K. p. „w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem”. Jest to zatem warunek niezbędny do spełnienia, którego zaniedbanie grozi koniecznością powrotu do pracy: „W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania” (art. 1862 § 1 K. p.). Również w sytuacji, gdy oboje z rodziców/opiekunów korzystaliby jednocześnie z urlopu wychowawczego (poza wskazanym powyżej okresem 3 miesięcy) pracodawca ma prawo wezwać pracownika do stawienia się w pracy.

Urlop bezpłatny

Jest to urlop udzielany na pisemny wniosek pracownika i jest pewnego rodzaju zawieszeniem pracy (nie wlicza się go do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze). Pracownik nie świadczy w tym czasie pracy dla danego pracodawcy i nie otrzymuje od niego wynagrodzenia. Może jednak w tym czasie dowolnie gospodarować swoim czasem, a co za tym idzie może również podjąć inną pracę (umowa o pracę, umowa zlecenie lub o dzieło). Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń prawnych. Może jednak zostać odwołany z tego urlopu. Zgodnie z art. 174 § 3 K. p. „przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn”. Aby odwołanie było możliwe muszą być spełnione wszystkie trzy warunki jednocześnie.

Możliwe jest również udzielenie urlopu bezpłatnego, którego celem jest świadczenie pracy na rzecz innego pracodawcy: „Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami” (art. 1741§ 1 K. p.). Okres tego urlopu wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

W trakcie tego urlopu bezpłatnego pracownik znajduje się w dwóch stosunkach pracy: z dotychczasowym pracodawcą (stosunek pracy jest zawieszony) i z nowym pracodawcą (zazwyczaj jest to terminowa umowa o pracę). Może zatem wiązać się to z nowymi prawami i obowiązkami pracownika w tym czasie.

poprzednia  

1 2

Praca w nocy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: