eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca w niedziele i święta

Praca w niedziele i święta

2008-08-15 10:08

Niedziele i święta są z reguły dniami wolnymi, podczas których świadczenie pracy jest generalnie niedozwolone, poza pewnymi wyjątkami. W przypadku wykonywania pracy w niedziele i święta, jeżeli nie są one dla pracownika dniami pracy, należy mu się w zamian inny dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia.

Przeczytaj także: Praca w święto a dodatkowy dzień wolny dla pracownika

Dni wolne od pracy

Kodeks pracy podkreśla, że niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy, jak zostało to określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Przy czym, zgodnie z art. 1519 § 2 K. p., za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

Zgodnie z ustawą z dnia 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28 ze zm.) świętami są następujące dni kalendarzowe: 1 stycznia - Nowy Rok, pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia i 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia. Poza nimi występują jeszcze tzw. „święta branżowe” ustalone w przepisach szczególnych (chodzi tu np. o dzień nauczyciela, dzień górnika itp.) oraz „święta zakładowe” (ustalone w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w zarządzeniu pracodawcy).

Według art. 130 § 2 K. p. każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Praca w placówkach handlowych

26.10.2007 r. weszła w życie ustawa z 24.08.2007 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz. U. Nr 176, poz. 1239), która wprowadziła przepis art. 1519a zabraniający świadczenia pracy w święta w placówkach handlowych, również jeżeli święto przypada w niedzielę. Natomiast praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Chodzi tutaj o dni świąteczne wymienione powyżej, uregulowane ustawą o dniach wolnych od pracy. Zakaz ten nie dotyczy innych świąt nie wskazanych w ww. ustawie. Powyższe ograniczenie nie odnosi się do osób prowadzących działalność handlową na własny rachunek tj. właścicieli sklepów samodzielnie prowadzący działalność.

Dopuszczalność pracy w niedziele i święta

Praca w niedziele i święta jest generalnie zabroniona, ponieważ to właśnie na ten dzień powinien przypadać minimalny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy (35 godzin lub krótszy, ale wynoszący nie mniej niż 24 godziny – art. 133 K. p.). Są jednak pewne sytuacje umożliwiające wykonywanie pracy właśnie w niedziele i święta.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: