Urlop macierzyński a prawo do urlopu uzupełniającego
2010-11-26 12:13
Przeczytaj także: Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym
Pytanie: Jak udzielić 6 dni urlopu uzupełniającego, jeśli pracownica nabywa do niego prawo będąc na urlopie macierzyńskim, urlopie wypoczynkowym po macierzyńskim, lub urlopie wychowawczym? Okazuje się, że pracodawcy popełniają tu poważne błędy...Jak udzielić dodatkowego urlopu wypoczynkowego gdy pracownik nabywa do niego prawo w trakcie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim?
Jeżeli w trakcie korzystania z wymienionych urlopów pracownica osiągnie 10-letni staż pracy, nabędzie prawo do urlopu w wyższym wymiarze, a w przypadku wykorzystania całego dotychczasowego urlopu - do urlopu uzupełniającego. Wówczas może po prostu wykorzystać urlop w wyższym wymiarze 26 dni (po urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego).
Przykład:
Pracownica w czasie urlopu macierzyńskiego (lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego) uzyskała prawo do dodatkowych 6 dni urlopu wypoczynkowego. Od razu po powrocie ma prawo wykorzystać cały pozostały jej urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni.
Przykład:
Po urlopie macierzyńskim pracownica złożyła wniosek o pełny urlop wypoczynkowy jaki jej został za dany rok (20 dni). Następnie, już w trakcie urlopu wypoczynkowego, nabyła prawo do 6 dni urlopu uzupełniającego. Ma więc prawo przedłużyć swój urlop wypoczynkowy o te 6 dni.
Uwaga! Najlepiej byłoby, gdyby pracownica składając wniosek urlopowy ujęła w nim dodatkowe 6 dni urlopu uzupełniającego (skoro wiadomo, że za chwilę uzyska 10-letni staż urlopowy). Wówczas pracodawca musi udzielić 26 dni urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Także w sytuacji, gdyby pracownica wystąpiła o udzielenie po urlopie macierzyńskim "całego urlopu bieżącego za 2010 r." należy uwzględnić też dodatkowe 6 dni, do których nabędzie prawo będąc już na urlopie wypoczynkowym.
Gdyby natomiast pracownica wnioskowała tylko o 20 dni urlopu, to aby skorzystać z dodatkowych 6 dni urlopu uzupełniającego musiałaby złożyć nowy wniosek. Wówczas pracodawca mógłby jej nawet odmówić udzielenia dodatkowego urlopu we wskazanym we wniosku okresie - jako udzielanego już po urlopie wypoczynkowym, a nie macierzyńskim (choć jest to dyskusyjne).
Podstawa prawna:
- art. 154 § 1, art. 1552, art. 158, art. 186 5 kp
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
![Zasiłek macierzyński: komu i w jakim wymiarze? [© detailblick - Fotolia.com] Zasiłek macierzyński: komu i w jakim wymiarze?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zasilek-macierzynski/Zasilek-macierzynski-komu-i-w-jakim-wymiarze-121959-150x100crop.jpg)
oprac. : KadryOnline
Przeczytaj także
-
Zasiłek macierzyński po 17 czerwca 2013
-
Urlop pracownika a dodatkowa praca
-
Urlop rodzicielski oczami matek Polek i ich partnerów
-
Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?
-
Urlop rodzicielski na nowo. Jak oceniamy zmiany w Kodeksie pracy?
-
Urlopy rodzicielskie - jakie zmiany w 2022 roku?
-
Mama w pracy, czyli szczególne prawa pracownika
-
Mama na etacie. Czego może oczekiwać od pracodawcy?
-
Urlop rodzicielski 2016