eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Telepraca: pracodawca kupi sprzęt pracownikowi

Telepraca: pracodawca kupi sprzęt pracownikowi

2007-09-05 11:43

Z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce z usług telepracowników korzysta już 16 % przedsiębiorstw. Obecnie brak jest jednak uregulowań prawnych w tym zakresie. Sytuację tę ma zmienić nowelizacja kodeksu pracy. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca zostanie zobowiązany m.in. do wyposażenia telepracownika w odpowiedni sprzęt elektroniczny.

Przeczytaj także: Telepraca uchwalona

Nowelizacja ma wprowadzić do kodeksu pracy m.in. definicję telepracownika (projektowany artykuł 675 par. 2 k.p.). Nowy przepis prawny wyjaśnia, że cechą charakterystyczną dla telepracownika jest wykonywanie pracy poza zakładem pracy, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Różnił się będzie także sposób rozliczania telepracowników od pracowników pracujących na podstawie zwykłej umowy o pracę. W przypadku tych pierwszych efekty pracy będą przekazywane głównie z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca musi zapewnić telepracownikom niezbędny sprzęt do wykonywania pracy poza siedzibą firmy. Będzie on także finansował wszystkie koszty dotyczące instalacji, serwisu, naprawy, eksploatacji i konserwacji sprzętu. W zamian pracodawcy przysługiwało będzie prawo do ulg podatkowych.

Z wnioskiem o zmianę zwykłej umowy o pracę na telepracę będzie mógł wystąpić zarówno pracownik jak i pracodawca. Nowelizacja przewiduje także, że pracownik musi wyrazić zgodę na wykonywanie pracy poza siedzibą firmy, czyli telepracę - pracodawca nie może do tego pracownika zmusić. Brak zgody na zmianę zatrudnienia ze zwykłego stosunku pracy na telepracę nie może być także podstawą do zwolnienia pracownika. Telepracownikami będą mogli być zarówno pracownicy już zatrudnieni jak również osoby starające się o zatrudnienie w danej firmie. Nowelizowane przepisy zakładają także, iż telepracownik będzie traktowany na równi z innymi pracownikami. Zatem pracownicy pracujący na zasadach telepracy mają mieć zapewniony taki sam dostęp do szkoleń, awansów, możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych itp.

Zmiany proponowane przez resort pracy są bardzo korzystne przede wszystkim dla pracowników niepełnosprawnych lub osób wychowujących dzieci. Nie oznacza to, że nie skorzystają na nich także pracodawcy. Nowelizacja kodeksu pracy w zakresie telepracy odciąży bowiem tych ostatnich od kosztów związanych z utrzymaniem stanowisk pracy w zakładzie. Jego obowiązki dotyczą głównie zadbania o to, aby pracownik posiadał odpowiedni sprzęt elektroniczny i umiał z niego korzystać.

Projekt zakłada również duży udział związków zawodowych lub przedstawicieli pracowników w ustalaniu zasad zatrudniania telepracowników w danej firmie. Pracodawca chcąc stosować taką formę pracy jaką jest telepraca, będzie musiał zawrzeć porozumienie z zakładowymi organizacjami związkowymi, które powinno zawierać kryteria korzystania z telepracy w ramach stosunku pracy. Na zawarcie takiego porozumienia strony będą miały 30 dni licząc od dnia przedstawienia oferty porozumienia przez pracodawcę. Jeżeli porozumienie nie dojdzie do skutku we wskazanym wyżej terminie – kryteria telepracy powinny się znaleźć w regulaminie pracy.

oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: