eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Spółka komandytowa a zawieranie umów o pracę

Spółka komandytowa a zawieranie umów o pracę

2012-05-09 12:05

Spółka komandytowa a zawieranie umów o pracę

Umowa o pracę © fotodesign-jegg.de - Fotolia.com

Spółkę komandytową, której komplementariuszem jest sp. z o.o., reprezentuje zarząd spółki z o.o. Do zawierania umów o pracę zarząd może upoważnić inną osobę, np. księgową spółki komandytowej, na podstawie zwykłego pełnomocnictwa. W zakresie umów cywilnoprawnych powinien je podpisywać zarząd sp. z o.o., chyba że w spółce komandytowej zostanie powołany prokurent.

Przeczytaj także: Umowa o pracę, dzieło czy zlecenie?

Pytanie: Kto w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółce komandytowej powinien podpisywać wszelkie umowy o pracę i umowy cywilnoprawne? Czy musi to być prezes zarządu komplementariusza, czy może to być również osoba reprezentująca pracodawcę? A jeżeli osoba reprezentująca pracodawcę może dokonywać ww. czynności, to w jakiej formie ma być do tego upoważniona - czy tylko na podstawie umowy regulującej takie pełnomocnictwo, czy poprzez wpisanie danej osoby w jakimś akcie prawnym?

Odpowiedź: Spółkę komandytową, której komplementariuszem jest sp. z o.o., reprezentuje zarząd spółki z o.o. Do zawierania umów o pracę zarząd może upoważnić inną osobę, np. księgową spółki komandytowej, na podstawie zwykłego pełnomocnictwa. W zakresie umów cywilnoprawnych powinien je podpisywać zarząd sp. z o.o., chyba że w spółce komandytowej zostanie powołany prokurent.

Umowy o pracę podpisuje członek zarządu...

Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej 1 wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej 1 wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

fot. fotodesign-jegg.de - Fotolia.com

Umowa o pracę

Spółka komandytowa a zawieranie umów o pracę

Firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie "spółka komandytowa". Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem "spółka komandytowa".

Spółkę komandytową reprezentują komplementariusze, których z mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki. W przypadku, o którym mowa w pytaniu, spółkę komandytową reprezentuje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta ostatnia spółka jest reprezentowana przez swój zarząd. Co do zasady, umowy i inne zobowiązania zaciąga w imieniu spółki komandytowej członek zarządu, np. prezes zarządu spółki z o.o., jeśli ma samodzielną reprezentację.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: