2022-04-29 12:32
Od maja zmiany w e-commerce © BillionPhotos.com - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wyprzedaże i e-commerce. Nowe prawa konsumenta wg dyrektywy Omnibus
E-commerce i regulaminy sklepów nie przechodziły jeszcze tak częstych zmian, jak ma to miejsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Już w maju wejść ma w życie szereg kolejnych zmian w przepisach dotyczących między innymi praw konsumentów. Celem tych zmian jest implementacja do prawa polskiego trzech unijnych dyrektyw – 2019/770 (dyrektywa cyfrowa), 2019/771 (dyrektywa towarowa) oraz 2019/2161 (dyrektywa Omnibus). Ustawy implementujące wskazane dyrektywy mają wejść w życie 28 maja. Jednak prace nad ostatecznym brzmieniem nowelizacji jeszcze się nie zakończyły i nie ma całkowitej pewności co do daty i finalnej treści dokumentów.Pierwsza część zmian miała wejść w życie już 1 stycznia tego roku i właśnie na ten termin przygotowaliśmy regulaminy w naszym Kreatorze. Jednak do dzisiaj nie ujrzały one światła dziennego, ponieważ wciąż czekamy na wejście w życie polskiej ustawy – wyjaśnia Zofia Babicka-Klecor, prawniczka i CEO w Kreator Legal Geek, rozwiązaniu zapewniającym zautomatyzowaną obsługę prawną sklepów internetowych. – Czy wszystkie zmiany zaczną obowiązywać w maju? Trudno powiedzieć. Pozostaje nam śledzić proces legislacyjny i być w gotowości do wdrażania nowelizacji – dodaje.
fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com
Od maja zmiany w e-commerce
Jednym z głównych elementów planowanych zmian są nowe wymogi informacyjne w związku z obniżkami cen towarów.
Sformułowanie „cena sprzed pierwszego zastosowania obniżki” budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych. Wykładnia językowa projektowanego przepisu może doprowadzić do wniosku, że w wypadku produktów będących w sprzedaży od dawna, konieczne będzie sięgnięcie do cen sprzed kilku lat nawet. Nie wydaje się to jednak być celem ustawodawcy – mówi Zofia Babicka-Klecor.
Czekaliśmy na projekt rozporządzenia w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług z nadzieją, że rozwieje ono nasze wątpliwości, ale niestety nie wnosi ono nic nowego do problematycznej kwestii – tłumaczy prawniczka z Legal Geek. – Stosowanie wykładni językowej w mojej ocenie oddala nas od celu ustawodawcy. Rozsądne wydaje się rozwiązanie, w którym sprzedawca informuje o pierwszej cenie towaru z danej partii, mającej taki sam termin ważności. Być może w ostatecznej wersji nowej ustawy lub rozporządzenia ta spora luka interpretacyjna zostanie usunięta. – dodaje.
W oparciu o obecnie obowiązującą ustawę o prawach konsumenta pominięcie w danych kontaktowych numeru telefonu jest możliwe i zgodne z prawem. Implementacja dyrektywy Omnibus to zmieni i numer telefonu stanie się obowiązkową informacją na stronie internetowej sprzedawcy – wyjaśnia Zofia Babicka-Klecor.
Już teraz ustawa o prawach konsumenta wymaga, aby udostępnione na stronie sklepu dane kontaktowe zapewniały szybką i efektywną komunikację z przedsiębiorcą. To się nie zmieni i wymóg ten pozostanie, obejmując również numer telefonu. Niestety ustawodawca nie wskazuje jak jest przez niego rozumiana taka komunikacja – dodaje założycielka Kreator Legal Geek.
oprac. : eGospodarka.pl
Ostatni taki Black Friday?
Większa ochrona praw konsumenta dzięki dyrektywie Omnibus
Termin reklamacji wydłużony
Umowa na odległość: jakie zmiany dla konsumentów i przedsiębiorców? Część 2
Umowa na odległość: jakie zmiany dla konsumentów i przedsiębiorców?
E-commerce pod presją. Nadchodzi nowa ustawa konsumencka
E-handel - więcej praw dla konsumentów
Sprzedaż w modelu dropshipping: co powinna zawierać umowa?
Wyprzedaże. Jakie prawa konsumenta?
Witam, kupiłem używane urządzenie kosmetyczne od firmy z fakturą VAT. Już podczas montażu urządzenia w gabinecie okazało się, że obudowa ...
Czy sprzedawca może narzucić sposób rozwiązania reklamacji np. że dokona naprawy, a np. nie zgodzi się na wymianę towaru?
Kredyt gotówkowy czy samochodowy - co wybrać? REKLAMA
Ceny mieszkań pokonują inflację
Ile firmy w Polsce tracą na jednym wypadku przy pracy?
Wynagrodzenia testerów oprogramowania w 2021 roku
Jak spłacamy kredyty hipoteczne?
Zwrot części wkładu wniesionego do spółki osobowej nie podlega PIT
Piątkowy wzrost WIG-20 najsilniejszy od 25 lutego