eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Nowe Prawo o aktach stanu cywilnego: ślub w plenerze, dziecko z obcym imieniem

Nowe Prawo o aktach stanu cywilnego: ślub w plenerze, dziecko z obcym imieniem

2015-02-22 22:31

Nowe Prawo o aktach stanu cywilnego: ślub w plenerze, dziecko z obcym imieniem

Ślub na plaży? Od 1 marca będzie to możliwe © detailblick - Fotolia.com

Możliwość zawarcia małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego, ułatwienie rodzicom nadawania dzieciom imion o obcym pochodzeniu - od 1 marca zacznie obowiązywać nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego.

Przeczytaj także: Nowa ustawa prawo o aktach stanu cywilnego weszła w życie

Od 1 marca zacznie obowiązywać nowe Prawo o aktach stanu cywilnego, które między innymi pozwala na zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. Obecnie małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu jedynie w szczególnych przypadkach. Nowe przepisy umożliwią zorganizowanie ceremonii poza urzędem również innym osobom. Chcąc pobrać się poza USC, para będzie musiała jednak złożyć stosowny wniosek do kierownika urzędu. Miejsce ślubu będzie jednak musiało gwarantować zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie będą musieli zapłacić 1000 zł oraz pokryć dodatkowe koszty.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie MSW wynika, że niemal co trzeci ankietowana osoba marzy o ślubie na łonie natury, najczęściej wymieniamy plażę (7 proc.), ogród (7 proc.) albo miejsce nad morzem (5 proc.). Jako wymarzona miejscowość ceremonii ślubnej wskazywane jest Zakopane (1,5 proc), a także Kraków i Warszawa. Co dwudziesta osoba wskazuje na zagraniczne miasta.

Nowe Prawo o aktach stanu cywilnego pozwala ponadto na nadawanie dzieciom imion o obcym pochodzeniu. Nadal jednak będzie można nadać maksymalnie dwa imiona. Nadal też nie mogą to być imiona zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Ostateczna decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia ustawowe wymagania, będzie należała do kierownika USC.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: