eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

2015-01-09 15:46

Przeczytaj także: Jakie zmiany w prawie w 2015 roku?


Zmiana ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych


W dniu 15 grudnia 2014 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. zmieniająca ustawęo specjalnych strefach ekonomicznych.

Nowelizacja wprowadza m. in. zmianę w zasadach wskazywania przedstawicieli do rad nadzorczych spółek zarządzających strefami – w miejsce przedstawiciela wojewody członkiem rad nadzorczych tych spółek będzie przedstawiciel Ministra Finansów, poszerza zakres działania spółek zarządzających strefami poprzez rozszerzenie katalogu ich głównych zadań o prowadzenie współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi oraz szkołami wyższymi w celu dostosowania ich oferty edukacyjnej do potrzeb pracodawców oraz o podejmowanie działań zmierzających do powstania klastrów, doprecyzowuje, że zwolnienie z podatku dochodowego dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach zezwolenia na terenie strefy stanowi pomoc publiczną.

Ustawa wprowadza zasadę, iż roszczenia związane ze zwrotem pomocy publicznej udzielanej zgodnie z ustawą przedawniają się z upływem 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym przedsiębiorca skorzystał z tej pomocy. Analogiczny okres został określony dla przedsiębiorców na przechowywanie ksiąg podatkowych i dokumentów związanych z ich prowadzeniem. Wprowadza również zasadę, iż wniosek o przyznanie pomocy publicznej udzielanej zgodnie z ustawą jest składany w ramach przetargu lub rokowań oraz wprowadza możliwość cofnięcia zezwolenia na wniosek przedsiębiorcy, za zwrotem pomocy publicznej udzielonej zgodnie z ustawą. Ustawa wprowadza również regulacje dotyczące procedury zwrotu pomocy publicznej udzielanej w strefach wraz z odsetkami oraz jednolite zasady zmian zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie strefy bez względu na datę jego wydania.

Ustawa weszła w Zycie z dniem 5 stycznia 2015 r.

Ustawa o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym


Dnia 15 grudnia 2014 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym.

Nowelizacja wprowadza ułatwienia dla rolników prowadzących produkcję ekologiczną, upoważnionych jednostek certyfikujących oraz organów administracji publicznej odpowiedzialnych za ten sektor rolnictwa. M.in. została wyłączona konieczność informowania o niektórych zmianach dokonanych przez producentów rolnych w zgłoszeniu podjęcia działalności w rolnictwie ekologicznym nieistotnych dla sprawnego wykonywania przez ten organ nadzoru oraz przesunięto termin (z 31 października na dzień 30 listopada) przekazywania przez jednostki certyfikujące wykazu producentów ekologicznych.

W ustawie doprecyzowano obowiązki Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w zakresie sprawowania kontroli nad producentami rolnymi kontrolowanymi dotychczas przez jednostkę certyfikującą, której cofnięto w części lub w całości upoważnienie do przeprowadzania kontroli w rolnictwie ekologicznym. Ustawa ogranicza zakres obowiązków Inspekcji wyłącznie do kontroli wydanych certyfikatów w taki sposób, aby Inspekcja miała prawo je zawiesić lub cofnąć, z wyłączeniem wydawania nowych certyfikatów.

Inspektorzy rolnictwa ekologicznego zostali na mocy ustawy zobowiązani do podnoszenia wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego poprzez udział w szkoleniach organizowanych przez jednostkę certyfikującą lub przeprowadzenie odpowiedniej liczby kontroli. Jednocześnie zwolniono inspektorów rolnictwa ekologicznego z obowiązku zdawania egzaminu na inspektora rolnictwa ekologicznego co 3 lata. Ustawa upoważnia ministra właściwego do spraw rolnictwa do uregulowania sposobu przeprowadzania egzaminu oraz koniecznej dokumentacji potwierdzającej realizację obowiązku podnoszenia wiedzy.

Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP, za wyjątkiem kilku przepisów, które wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia ustawy.

Nowelizacja ustawy o środkach ochrony roślin


Dnia 16 grudnia 2014 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o środkach ochrony roślin.

Ustawa znosi obowiązek tłumaczenia na język polski dokumentacji technicznej załączanej do wniosków o zatwierdzenie substancji czynnych oraz zezwoleń dopuszczających do obrotu środki ochrony roślin. Po wejściu ustawy w życie możliwe będzie składanie załączników do wniosków, wedle wyboru wnioskodawcy, w języku polskim lub angielskim. Zasady składania samych wniosków pozostaną bez zmian – będą one składane wyłącznie w języku polskim. Ponadto ustawa wprowadza możliwość pozostawania w obrocie i stosowania środków ochrony roślin, których termin ważności upłynął, jeśli wyniki badań przeprowadzonych przez certyfikowane laboratorium potwierdzą ich przydatność do użytku zgodnie z przeznaczeniem. Środki takie będzie można stosować przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy po upływie terminu ważności.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

Nowelizacja ustawy o KRS oraz niektórych innych ustaw


Dnia 16 grudnia 2014 roku Prezydent podpisał również ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw.

Celem nowelizacji jest poprawa efektywności postępowań służących dopełnieniu przez podmiot obowiązków rejestrowych (postępowania przymuszające) poprzez możliwość odstąpienia przez sąd rejestrowy od prowadzenia tych postępowań i ich umorzenie, w sytuacji gdy prowadzenie takiego postępowania byłoby nieefektywne z uwagi na wysokie ryzyko niewykonania przez podmiot obowiązku rejestrowego nałożonego ustawą; wzmocnienie funkcji kontrolnej sądu rejestrowego w zakresie prawdziwości danych umieszczonych w Krajowym Rejestrze Sądowym (w ten sposób, że w przypadkach uzasadnionych bezpieczeństwem obrotu sąd rejestrowy może dokonać z urzędu wykreślenia danych niezgodnych z rzeczywistym stanem rzeczy lub wpisu danych odpowiadających rzeczywistemu stanowi rzeczy, jeżeli dokumenty stanowiące podstawę wpisu lub wykreślenia znajdują się w aktach rejestrowych); wprowadzenie regulacji umożliwiającej rozwiązanie i wykreślenie z rejestru tzw. "martwych podmiotów” (poprzez ich rozwiązanie bez konieczności przeprowadzania postępowania likwidacyjnego); uregulowanie sytuacji prawnej podmiotów, które nie dopełniły obowiązku przerejestrowania do KRS-u w ustawowym terminie, to jest do dnia 31 grudnia 2015 r. oraz uregulowanie kwestii majątkowych związanych z wykreśleniem podmiotu z rejestru. Zarówno w odniesieniu do podmiotów nieprzerejestrowanych do KRS-u, jak i podmiotów z KRS-u wykreślonych, poprzez następstwo prawne Skarbu Państwa, który będzie nieodpłatnie nabywał z mocy prawa własność i inne prawa majątkowe tych podmiotów.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 9

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: