eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

2015-01-09 15:46

Przeczytaj także: Jakie zmiany w prawie w 2015 roku?


Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.


Dnia 17 grudnia 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Nowelizacja będzie regulowała również problematykę zasad sprzedaży, reklamy i promocji środków spożywczych, wymagań w zakresie żywienia dzieci i młodzieży w ramach żywienia zbiorowego w jednostkach systemu oświaty, w tym w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach (z wyłączeniem szkół dla dorosłych).

We wskazanych wyżej jednostkach systemu oświaty w ramach żywienia zbiorowego dzieciom i młodzieży będzie można stosować – wyłącznie - środki spożywcze spełniające wymagania określone w unormowaniach wydanych na podstawie powyższego upoważnienia ustawowego. W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów w zakresie sprzedaży lub podawania określonych środków spożywczych ustawa wprowadza możliwość rozwiązania, bez zachowania terminu wypowiedzenia, umów łączących daną placówkę oświatową z podmiotem naruszającym te przepisy (bez odszkodowania).

Podkreślić należy, że celem wprowadzanej ustawy jest przede wszystkim wzmocnienie ochrony zdrowia dzieci w wieku szkolnym przez ograniczenie dostępu na terenie placówek szkolnych i wychowawczych do środków spożywczych zawierających znaczne ilości składników niezalecanych dla ich rozwoju. (Ustawa zakłada wprowadzenie dodatkowych wymagań – ograniczeń - dotyczących sprzedaży, podawania, reklamy i prezentacji środków spożywczych w placówkach szkolnych i opiekuńczo-wychowawczych).

Ustawa wejdzie w życie 13 grudnia 2014 r.

Ratyfikacja Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą.


Dnia 17 grudnia 2014 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. o ratyfikacji Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony, sporządzonego w Brukseli dnia 21 marca 2014 r. oraz dnia 27 czerwca 2014 r.

Podpisanie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską a Ukrainą odbyło się w dwóch etapach. 21 marca 2014 r. podpisano polityczne części Układu o stowarzyszeniu w odniesieniu do preambuły, artykułu 1 oraz tytułu I, II i VII Układu. 27 czerwca 2014 r. Unia Europejska i Ukraina podpisały na marginesie unijnego szczytu w Brukseli drugą część Układu, dotyczącą utworzenia strefy wolnego handlu, współpracy w dziedzinie gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Zasady ogólne Układu o stowarzyszeniu obejmują szczegółowy zestaw „zasadniczych elementów”, których naruszenie przez jedną ze Stron może doprowadzić do podjęcia konkretnych środków przewidzianych w Układzie o stowarzyszeniu, w tym do zawieszenia praw i obowiązków. Do tych elementów należy poszanowanie zasad demokratycznych, praw człowieka i podstawowych wolności określonych w odnośnych dokumentach międzynarodowych, poszanowanie praworządności, respektowanie zasady poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej, nienaruszalności i niezależności oraz przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia, związanych z nią materiałów oraz środków przenoszenia. Inne zasady ogólne Układu o stowarzyszeniu odnoszą się, m.in., do gospodarki wolnorynkowej, sprawowania rządów, walki z korupcją, zwalczania międzynarodowej przestępczości zorganizowanej i terroryzmu, promowania zrównoważonego rozwoju i skutecznych działań wielostronnych. W dziedzinie sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa w Układzie o stowarzyszeniu zwraca się szczególną uwagę na praworządność oraz wzmocnienie instytucji i praktyk sądowych. Określa on także ramy współpracy dotyczące migracji, azylu oraz zarządzania granicami, ochrony danych osobowych, prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i polityki antynarkotykowej.

Ustawa o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych


Dnia 18 grudnia 2014 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

Z dniem 1 lipca 2015 r. zostaną utworzone rejonowe komisje lekarskie i Centralna Komisja Lekarska, zastąpią dotychczasowe wojewódzkie komisje lekarskie, okręgowe komisje lekarskie i Centralną Komisję Lekarską. Rejonowe komisje lekarskie będą orzekać w składzie co najmniej dwuosobowym, zaś Centralna Komisja Lekarska będzie rozpatrywać odwołania w składzie trzyosobowym

Przedmiotowa ustawa określa zasady działania komisji lekarskich oraz zasady i tryb orzekania przez te komisje w sprawach ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej lub oceny stanu zdrowia funkcjonariuszy i kandydatów na funkcjonariuszy służących w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biurze Ochrony Rządu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Służbie Więziennictwa. Ponadto komisje lekarskie będą orzekać w sprawach ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów do pracy w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych kontroli skarbowej, inspektorów i pracowników zatrudnionych w tych komórkach oraz kandydatów do pracy w wydziale skarbowym, a także pracowników wywiadu skarbowego. Komisje lekarskie będą podlegać ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

Ustawa określa stopnie zdolności do służby i pracy zarówno kandydatów, jak i funkcjonariuszy i pracowników. Wykaz chorób i ułomności oraz kategorii zdolności do służby albo pracy, na podstawie którego jest wydawane orzeczenie o zdolności lub niezdolności kandydata albo funkcjonariusza, albo pracownika, określą akty wykonawcze wydane przez upoważnione organy. Ujednolicono kategorie zdolności do służby, wprowadzając następujące kategorie: A – „zdolny do służby”, B – „zdolny do służby z ograniczeniem”, C – „niezdolny do służby”.

Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2015 r., z wyjątkiem dwóch przepisów, które wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 9

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: