eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Kupujesz w sieci? Nowa ustawa konsumencka już obowiązuje

Kupujesz w sieci? Nowa ustawa konsumencka już obowiązuje

2015-01-02 11:39

Przeczytaj także: Nowa ustawa konsumencka czyli small business bez ochrony?


Do systemów transakcyjnych powinniśmy logować się wyłącznie z zaufanych urządzeń i używać haseł o odpowiedniej sile i kombinacji znaków. Niewskazane jest kupowanie online z wykorzystaniem otwartych sieci, dostępnych w miejscach publicznych, takich jak centra handlowe czy restauracje. Często nie posiadają one wystarczających zabezpieczeń i możemy być przez to narażeni na niebezpieczeństwo przechwycenia naszych danych.

Korzystaj z zaufanych systemów płatności


Kupując przez Internet zwykle możemy wybierać spośród kilku różnych form płatności. Obok wciąż najpopularniejszego tradycyjnego przelewu bankowego coraz więcej zwolenników zyskują tzw. szybkie płatności online (z ang. pay-by-link). W zależności od oferującego je dostawcy, czas w jakim pieniądze pokonają drogę z konta kupującego na konto sprzedawcy może wynosić od kilku sekund do kilku dni. Różnice wynikają z faktu, że płatność w przypadku większości tych systemów realizowana jest z udziałem pośredników. Przelew z konta kupującego najpierw wędruje na konto firmy rozliczającej, a ta w kolejnym kroku przekazuje pieniądze do sklepu. Inaczej jest w przypadku płatności bezpośredniej, jak w oferowanym przez KIR systemie Paybynet.
- Sfinalizowanie transakcji z wykorzystaniem Paybynet to kilka prostych kroków, z których większość system wykonuje za nas. Automatycznie przekierowuje na stronę logowania naszego banku i uzupełnia formularz danymi przelewu. Mamy dzięki temu pewność, że pieniądze trafią bezpośrednio na rachunek sprzedawcy - wyjaśnia A. Wojtczuk.
Po zatwierdzeniu płatności, przelew jest zapisywany w historii transakcji. W każdej chwili można wygenerować poświadczenie złożonej dyspozycji, z zawartymi w dokumencie danymi sprzedawcy. Stanowi to zabezpieczenie dla nas, jako kupujących, zwłaszcza w przypadku konieczności uruchomienia procedury reklamacyjnej. Korzyścią dla sprzedawcy jest z kolei możliwość niezwłocznej realizacji zamówienia - Paybynet potwierdza dokonanie płatności w trybie 24/7, czyli również w weekendy i święta. Zlecone płatności nie podlegają odwołaniu, a rozliczane są w najbliższej sesji systemu Elixir.

Dbaj o swoje prawa


Co w sytuacji gdy sprawdziliśmy wiarygodność sprzedawcy i zachowaliśmy środki ostrożności, ale i tak padliśmy ofiarą nieuczciwego e-sklepu? Gdy możliwości kontaktu ze sprzedawcą wyczerpią się, powinniśmy pamiętać, że dróg dochodzenia swoich praw jest kilka i warto z nich skorzystać. Indywidualne interesy konsumentów chroni m.in. Federacja Konsumentów (http://www.federacja-konsumentow.org.pl/). Interwencje, włączając pomoc w skierowaniu sprawy na drogę sądową podejmują w imieniu klientów również rzecznicy konsumentów. Ich listę udostępnia na swojej stronie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów: www.uokik.gov.pl/kontakt.php.

Ciesz się zakupami


Jak przekonuje Artur Wojtczuk, konsument w żadnej sytuacji nie jest pozostawiony bez pomocy, a z oferty sklepów internetowych warto korzystać.
- Potencjał elektronicznych kanałów doceniają i klienci indywidualni i firmy. Potwierdzają to dynamicznie rosnące statystyki transakcji w systemie Paybynet i kolejne sieci inwestujące w e-platformy. Ich właściciele wiedzą, że strategia konkurowania oparta na agresywnej polityce cenowej nie wystarczy. Zależy im przede wszystkim na podnoszeniu jakości obsługi. A my jako konsumenci możemy wspierać pozytywne przemiany, wybierając najlepsze spośród ofert dostępnych w e-handlu - podsumowuje A. Wojtczuk.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Antoni76 / 2015-01-10 14:08:21

    Mam jedno pytanie do Państwa Czy to prawda, że jeżeli sprzedawca nie poinformuje nas wyraźnie o 14 dniach na zwrot towaru to termin ten wydłuża się do roku? Przeczytałem to na tym blogu http://prokonsumencki.pl/blog/zwrot-towaru-zakupionego-przez-internet-przez-konsumenta-nowa-ustawa-konsumencka/ Wydaję się wiarygodny, ale czy może ktoś to potwierdzić? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: