7 dobrych praktyk zatrudniania osób niepełnosprawnych
2014-12-22 11:57
Przeczytaj także: Zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Co zmieniła pandemia?
Małgorzata Lelińska – ekspertka Departamentu Funduszy Europejskich Konfederacji Lewiatan
dr Grzegorz Baczewski – dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan
W opinii Konfederacji Lewiatan, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności stanowią niewykorzystany potencjał naszego rynku pracy. Konieczność wykorzystania tego potencjału wzrasta wraz z narastającą presją zmniejszania zasobów pracy w wyniku nieuniknionych trendów demograficznych, czyli depopulacji i starzenia społeczeństwa polskiego. Dlatego należy podjąć działania na rzecz prowadzenia skuteczniejszej polityki w zakresie rehabilitacji zawodowej osób z orzeczeniem o niepełnosprawności i wspierania zatrudnienia tych osób. Aby zrobić to skutecznie, trzeba zbudować założenia nowych działań w oparciu o rzetelną wiedzę, dowody (ang. evidencebased policy). Dziś nie mamy pełnej wiedzy, co przeszkadza pracodawcom w zatrudnianiu osób z orzeczeniem, ani jakie są przeszkody dla podejmowania zatrudnienia przez te osoby. Uważamy, że planowane badanie – „Pracodawca na Tak” przyczyni się do zbudowania solidnej wiedzy potrzebnej do podjęcia skuteczniejszych działań w tym obszarze.
Dla osób z orzeczeniem, oprócz samego udziału w tego typu inicjatywach, ważne jest także podejmowanie określonych działań przez pracodawców skierowanych bezpośrednio do tych osób, np. w zakresie formułowania ogłoszeń o pracę czy przeprowadzania procedury rekrutacyjnej tak, by uwzględniała specyficzne potrzeby różnych kandydatów.
Przedsiębiorca, który bierze udział w takich projektach zyskuje przede wszystkim wiedzę i świadomość różnych zjawisk związanych z rynkiem pracy, ale także tych występujących w skali przedsiębiorstwa. Diversity Index wspiera pracodawców, osoby odpowiedzialne za zatrudnianie, zarządzanie i rozwój pracowników w efektywnym wykorzystywaniu ich potencjału. Pozwala zdiagnozować sytuację firmy w tym zakresie – wskazuje także, jakie działania należy podjąć, żeby wyeliminować nieprawidłowości, czy to wynikające z nieprzestrzegania prawa (a takie sytuacje także się zdarzają), czy po prostu z niewiedzy, że można w tym obszarze działać skuteczniej, bardziej efektywnie. Takie projekty są bazą pomysłów na działania, pokazują korzyści z ich podjęcia, wskazują na zalety zatrudniania różnorodnych zespołów. Z pewnością udział w Diversity Index czy TAKpełnosprawni jest sygnałem dla potencjalnych kandydatów, że warto w tej firmie pracować, że jest to przyjazne miejsce, w którym stawia się na ludzi. Jest to także znak dla kontrahentów czy klientów –świadectwo, że taki podmiot działa odpowiedzialnie społecznie oraz dostrzega i docenia potencjał tkwiący w różnych osobach.
![Zatrudnianie osób niepełnosprawnych. O co musi zadbać firma? [© Freepik] Zatrudnianie osób niepełnosprawnych. O co musi zadbać firma?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zatrudnianie-osob-niepelnosprawnych/Zatrudnianie-osob-niepelnosprawnych-O-co-musi-zadbac-firma-261250-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Prawo
-
Ustawa o dostępności: banki bardziej wrażliwe na konsumenta
-
Podróże lotnicze w niestabilnych czasach. Prawa pasażera i odszkodowania za lot - praktyczny poradnik
-
Bezprawne podwyżki czesnego na Uniwersytecie SWPS i Politechnice Lubelskiej?
-
Nowe regulacje od 1 czerwca 2025: Jak zmieni się zatrudnianie cudzoziemców w Polsce?