eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › 7 dobrych praktyk zatrudniania osób niepełnosprawnych

7 dobrych praktyk zatrudniania osób niepełnosprawnych

2014-12-22 11:57

Przeczytaj także: Zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Co zmieniła pandemia?


Dodatkowo, dobrym pomysłem jest stworzenie społeczności wspierającej integrację osób z niepełnosprawnością w ramach firmy. Osoby z niepełnosprawnością potrzebują jasnego sygnału, że ich dysfunkcje nie są dla pracodawcy problemem. Takim znakiem na pewno będzie stworzenie miejsca, gdzie swobodnie będą mogły zasięgać rad, wymieniać doświadczenia, czy inicjować wspólne działania wraz z innymi pracownikami z niepełnosprawnością.

Przestrzeganie powyższych podstawowych zasad rekrutacji i wdrożenia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności pozwoli pracodawcy znaleźć pracownika, który będzie lojalny wobec firmy i w pełni zaangażowany w swoją pracę. Należy jednak pamiętać, że za owocną rekrutacją stoi ciężka praca osób, które posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Mowa tutaj o kwestiach formalno-prawnych, psychologii komunikacji czy też merytoryce szkoleń dla takich pracowników i całego zespołu. Każdy przedsiębiorca przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu rekrutacji powinien zastanowić się, czy sam podoła temu wyzwaniu, czy też potrzebuje pomocy partnera zewnętrznego.

7. Aktualizacja wiedzy


Obecnie, warto zwrócić uwagę na badanie „Pracodawca na TAK”, które ma na celu usystematyzowanie wiedzy na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością.
– Jako pierwsi na skalę ogólnopolską podjęliśmy się zbadania opinii zarówno pracodawców, jak i niepełnosprawnych na temat rynku pracy. Każdy respondent, który wyrazi chęć, otrzyma raport z wynikami badania, stanowiący kompendium wiedzy na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością – mówi Katarzyna Rydzewska.

Przedsiębiorstwa będą miały możliwość otrzymania bezpłatnych konsultacji z ekspertami projektu, zaś pracownicy – osoby z niepełnosprawnością, wpływu na złamanie stereotypu dotyczącego zatrudniania osób z orzeczeniem. Poznanie opinii beneficjentów całej akcji, pozwoli na wyciągnięcie wniosków, zaproponowanie narzędzi i realną pomoc znaczącej grupie, jaką są osoby z niepełnosprawnością.

Patronat nad badaniem objęły takie organizacje jak: Konfederacja Lewiatan, Polskie Forum HR, Fundacja Integracja oraz Personel i Zarządzanie. Patronat medialny objęły portale odpowiedzialny biznes.pl i niepelnosprawni.org, a partnerem wydarzenia została Karta Różnorodności.

KOMENTARZE


Ewa Leśnowolska, menedżer projektów, Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Jako koordynatorzy Karty Różnorodności w Polsce, zdecydowaliśmy się wesprzeć badanie „Pracodawca na Tak”, gdyż mamy poczucie, bazując na naszych doświadczeniach, że dzięki tego typu działaniom będzie rosła świadomość pracodawców związana z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością. Im więcej wiemy o doświadczeniach pracodawców i osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, tym lepiej i aktywniej wszyscy możemy odpowiadać na potrzeby lub obawy obu tych grup.

Równie istotnym w udziale w tego typu inicjatywach jest fakt, że przystępując do takich projektów, jak TAKpełnosprawni, przedsiębiorcy wysyłają czytelny sygnał: jesteśmy firmą, której zależy na tworzeniu otwartego i przyjaznego środowiska pracy. Szerzej takiego, w którym liczą się kompetencje, nie zaś pełno- czy niepełnosprawność.

W kontekście omawianego projektu warto wspomnieć, że wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi niewiele ponad 20%. To pokazuje, że potencjał wynikający z aktywizacji tej grupy jest wciąż niewykorzystywany. Mamy jednak nadzieję, że w najbliższym czasie będzie się to zmieniać. Niewątpliwie sprzyjają temu takie projekty, jak chociażby przeprowadzane właśnie badanie „Pracodawca na TAK” – badanie, które z jednej strony pozwoli zdiagnozować największe obawy pracodawców i kandydatów z niepełnosprawnościami, z drugiej zaś strony stanie się podstawą do wypracowania rozwiązań zachęcających firmy do zatrudniania takich osób.

Zmiany obserwujemy również w gronie pracodawców, którzy podpisali Kartę Różnorodności, i dla których niejednokrotnie zwiększenie udziału osób z niepełnosprawnościami staje się jednym z priorytetów przyszłej polityki kadrowej.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: