eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Na czym polega odpowiedzialność porządkowa pracownika?

Na czym polega odpowiedzialność porządkowa pracownika?

2014-12-17 09:41

Na czym polega odpowiedzialność porządkowa pracownika?

Wychodzisz z pracy na chwilę? Szef może Cię ukarać © fot. mat. prasowe

Na pozór niewinne zachowanie, czy zwykła niedokładność mogą drogo kosztować każdego etatowego pracownika. O odpowiedzialności porządkowej zatrudnionych mówi się mało albo wcale, a szkoda – bo wielu właśnie z tego powodu traci zaufanie szefa, a czasem nawet pracę. Zobacz na czym polega odpowiedzialność porządkowa i kiedy ją (nawet nieświadomie) naruszasz!

Przeczytaj także: Opuszczenie miejsca pracy może być usprawiedliwione

Obowiązki pracownika nie kończą się na wypełnianiu zadań, tak jak obowiązki pracodawcy nie kończą się na wypłacaniu pensji. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza jeżeli rozpoczynamy pracę w nowych miejscu – w poszczególnych zakładach pracy kwestie porządkowe rozwiązywane są przecież w różny sposób.

Przydatne linki:
- Kodeks pracy


Brak podpisu – kara gotowa?


Zagadnienie odpowiedzialności porządkowej pracowników reguluje Kodeks Pracy w rozdziale 6. Jakie zachowania można uznać na naruszenie tych przepisów?
– Wymienić należy tu nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, ignorowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych – mówi mecenas Helena Fic z Fic Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P. – Naruszeniem odpowiedzialności porządkowej jest też nieprzestrzeganie przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy – dodaje mec. Fic.
Jeśli zatem uparcie zapominamy o wpisaniu się na listę obecności, a wymaga tego od nas szef, musimy liczyć się z konsekwencjami. Według kodeksu pracy w takiej sytuacji pracodawca ma prawo wymierzyć karę upomnienia bądź nagany. Ma na to określony przedział czasu – kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od otrzymania wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy wystąpienia tego naruszenia.

fot. mat. prasowe

Wychodzisz z pracy na chwilę? Szef może Cię ukarać

Pracownik, który opuścił pracę bez usprawiedliwienia, musi się liczyć z karą pieniężną.


Jak i kiedy się odwołać


Pracodawca powiadamia pracownika o karze na piśmie – na którym wskazuje rodzaj naruszenia oraz datę w której miało ono miejsce. W takim piśmie musi znaleźć się też zapis o prawie zgłoszenia sprzeciwu przez pracownika i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika. Dodajmy też, że karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt po roku nienagannej pracy. Co z dowołaniem? Otóż, jeśli wymierzenie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów, zatrudniony może w ciągu 7 dni od daty ukarania wnieść sprzeciw. Jeśli pracodawca nie odrzuci sprzeciwu w ciągu 14 dni od jego wniesienia, to w świetle prawa uznaje się, że sprzeciw został przyjęty.

Kara pieniężna – możliwa!


Kodek Pracy daje pracodawcy możliwość ukarania pracownika także pod względem finansowym. Kara pieniężna może być zastosowana wobec pracownika, który:
  • nie przestrzega przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych
  • opuszcza pracę bez usprawiedliwienia
  • stawia się do pracy w stanie nietrzeźwości
  • spożywa alkohol w czasie pracy

Jeśli chodzi o wysokość kary, to przepisy prawa nie pozostawiają wątpliwości: kara za jedno przekroczenie i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia danego pracownika. Suma kar zaś nie może przekraczać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń z tytułu innych przepisów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: