eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ustawa o ochronie Znaku Polski Walczącej podpisana

Ustawa o ochronie Znaku Polski Walczącej podpisana

2014-08-13 12:53

Przeczytaj także: Kodeks wyborczy znowelizowany


Zmiana ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa.

W dniu 25 lipca 2014 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 10 czerwca 2014 r. o
zmianie ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa.

Celem ustawy jest wyłączenie wobec pracowników, zatrudnianych w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa, powszechnie obowiązujących przepisów normujących czas pracy, tj. przepisów działu VI Kodeksu pracy.

Z uwagi na charakter i sposób świadczenia pracy w specyficznych warunkach, jakim jest strefa działań wojennych, ograniczenia wynikające z Kodeksu pracy utrudniają właściwe funkcjonowanie kontyngentu wojskowego i rodzą poważne skutki finansowe z tytułu wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Nagły i nieprzewidziany charakter zdarzeń wymaga by pracownicy wykonywali pracę zawsze, gdy zaistnieje taka potrzeba, tzn. także w soboty, niedziele oraz w porze nocnej. Obecne uregulowanie nakazuje traktować te czynności jako wykonywane w czasie wolnym od pracy, a więc jako przepracowane w godzinach nadliczbowych, za które przysługuje czas wolny w wymiarze przepracowanych godzin nadliczbowych lub dodatkowe wynagrodzenie.

Ustawa wejdzie w życie 1 października 2014 roku.

Zmiany w ustawie o lasach.

W dniu 28 lipca 2014 roku Bronisław Komorowski podpisał także ustawę z dnia 10 czerwca 2014 r. o lasach.

Ustawa ma na celu dokonanie zmiany w zakresie regulacji dotyczących sposobu zatrudniania pracowników w nadleśnictwach (zastępcy nadleśniczego, główni księgowi nadleśnictw, inżynierowie nadzoru w nadleśnictwach oraz leśniczy). Pracownicy nadleśnictw będą zatrudniani na podstawie umowy o pracę, co ma na celu zapewnienie tej grupie pracowników większej stabilności zatrudnienia. Równocześnie przyjęto przepis przejściowy wskazujący, iż stosunki pracy ww. pracowników nadleśnictw zatrudnionych dotychczas na podstawie powołania przekształcają się w dniu wejścia w życie zmienianej ustawy w stosunki pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Tak więc obecnie w drodze powołania będą zatrudniane w nadleśnictwach jedynie osoby zatrudniane na stanowiskach nadleśniczych.

Ustawa wchodzi w życie 19 sierpnia 2014 roku.

Ustawa o ochronie Znaku Polski Walczącej.

W dniu 30 lipca 2014 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 10 czerwca 2014 r. o ochronie Znaku Polski Walczącej.

Uchwalona ustawa w sposób szczególny zapewnia ochronę prawną Znaku Polski Walczącej, będącego od 1942 r. symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, a jednocześnie stanowiącego dobro ogólnonarodowe podlegające ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej. Znieważanie publiczne tego Znaku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny, ścigane w trybie postępowania w sprawach o wykroczenia. Ustawa nie zamyka drogi do używania Znaku Polski Walczącej, ponownie żywego w przestrzeni publicznej kraju lecz otacza go ochroną prawną, chroniąc przed znieważeniem.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008 – 2015.

W dniu 31 lipca 2014 roku Prezydent RP podpisał również ustawę z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008 – 2015.

Uregulowania zawarte w opiniowanej ustawie nowelizują ustawę z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 (Dz. U. Nr 192, poz. 1379, późn. zm.) zwana dalej ustawą o u.f.g.w.k. Celem zmian jest odroczenie do dnia 31 grudnia 2015 r. terminu spłaty zobowiązań pieniężnych, o których mowa w art. 4 ust. 1 u.f.g.w.k. (czyli zobowiązań powstałych do dnia 30 września 2003 r.), wraz z odsetkami z tytułu składek, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1–3 u.f.g.w.k. (czyli składek emerytalnych, na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego oraz na ubezpieczenia zdrowotne), do dnia 31 grudnia 2015 r. (art. 4a ust. 1 nowelizacji). W analizowanej ustawie przewiduje się, że od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2017 r. następuje spłata wskazanych zobowiązań wraz z odsetkami w równych miesięcznych ratach, zgodnie z harmonogramem określonym w umowie zawartej pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a przedsiębiorstwami górniczymi do dnia 31 grudnia 2015 r.

Ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: