eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kara porządkowa dla przewodniczącego związku zawodowego

Kara porządkowa dla przewodniczącego związku zawodowego

2013-06-06 00:16

Kara porządkowa dla przewodniczącego związku zawodowego

Kodeks pracy przewiduje takie kary jak upomnienie, nagana i kara pieniężna © Andreas Haertle - Fotolia.com

Przepisy kodeksu pracy tj. art. 108-113 k. p. zawierają postanowienia o odpowiedzialności porządkowej pracowników. Celem tych przepisów jest wyposażenie pracodawcy w środki umożliwiające dyscyplinowanie pracowników w związku z określonymi negatywnymi zachowaniami, które mogą wpłynąć na zaburzenie procesu pracy.

Przeczytaj także: Kara porządkowa a obowiązek wysłuchania pracownika

Kodeks pracy przewiduje takie kary jak: upomnienie, nagana oraz kara pieniężna. Regulamin pracy obowiązujący u pracodawcy może rozszerzyć katalog przyczyn, uzasadniających nałożenie na pracownika określonej kary.

Kwestie związane z nakładaniem kar porządkowych na pracowników powinny zostać określone w Regulaminie Pracy bądź w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy (w zależności od tego, jaki akt prawny obowiązuje u danego pracodawcy). Pracownik będący przewodniczącym związku zawodowego, który narusza swoim zachowaniem zakazy określone w ww. aktach prawnych może zostać obciążony określną karą porządkową, w grę może wchodzić, zarówno kara pieniężna w wysokości określonej w regulaminie, jak i nagana, bądź upomnienie.

fot. Andreas Haertle - Fotolia.com

Kodeks pracy przewiduje takie kary jak upomnienie, nagana i kara pieniężna

Kwestie związane z nakładaniem kar porządkowych na pracowników powinny zostać określone w Regulaminie Pracy bądź z Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy ( w zależności od tego, jaki akt prawny obowiązuje u danego pracodawcy).


Nie ma żadnych przeciwwskazań formalno-prawnych, które uniemożliwiałyby nałożenie na przewodniczącego związku zawodowego oraz na każdego z jego członków powyższej kary porządkowej. Przepisy Regulaminów i Zarządzeń obowiązują wszystkich pracowników, zatrudnionych u danego pracodawcy, w tym bez znaczenia pozostaje fakt sprawowanej przez danego pracownika funkcji. To na członkach związku zawodowego, zgodnie z treścią art. 23 ustawy o związkach zawodowych spoczywa obowiązek sprawowania kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy oraz uczestniczenia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach w nadzorze nad przestrzeganiem przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego zachowanie przewodniczącego łamiącego powyższe przepisy prawa, może być tym bardzie ostrzej oceniane przez pracodawcę.

Przydatne linki:
- Kodeks pracy


Zgodnie z powyższym, szczególna ochrona przewidziana w przepisach ustawy o związkach zawodowych nie obejmuje swoim zakresem możliwości nałożenia na pracownika kary porządkowej. Rola związku zawodowego w tym wypadku sprowadzać się będzie do przedstawienia swojego stanowiska, w sytuacji złożenia przez pracownika sprzeciwu, o którym mowa w art. 112 § 1 k.p. Dodatkowo, w sytuacji wskazanej w art. 113 § 1 k.p. pracodawca może z własnej inicjatywy bądź na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem roku nienagannej pracy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: