Wnoszenie apelacji i sprzeciwu od wyroku zaocznego - zmiany
2012-05-10 13:10
![Wnoszenie apelacji i sprzeciwu od wyroku zaocznego - zmiany [© Sebastian Duda - Fotolia.com] Wnoszenie apelacji i sprzeciwu od wyroku zaocznego - zmiany](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wnoszenie-apelacji/Wnoszenie-apelacji-i-sprzeciwu-od-wyroku-zaocznego-zmiany-93241-200x133crop.jpg)
Wnoszenie apelacji i sprzeciwu © Sebastian Duda - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sądowe odzyskiwanie należności - zmiany
Nowelizacja zmieniła nazewnictwo organizacji społecznych, które w zakresie swojej działalności statutowej, mogły za zgodą zainteresowanej osoby występować z powództwem na jej rzecz oraz wstępować do toczącego się postępowania. Ponieważ nazwa „organizacje społeczne” wywodziła się z socjalistycznego systemu politycznego, została ona zastąpiona przez nowelizację nazwą „organizacje pozarządowe”. Ich uprawnienia w zasadzie pozostają bez zmian.Jedna z istotnych i korzystnych dla stron postępowania zmian wprowadzonych nowelizacją dotyczy zasad wnoszenia apelacji. Do tej pory apelację należało składać za pośrednictwem sądu pierwszej instancji do sądu drugiej instancji w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie wyroku wraz z uzasadnieniem. Oznaczało to, że apelację należało wysłać (złożyć) w sądzie pierwszej instancji. Skierowanie apelacji bezpośrednio do sądu drugiej instancji, skutkowało jej odrzuceniem, jeśli sąd nie zdążył w terminie do jej wniesienia przekazać apelacji do sądu pierwszej instancji. Zgodnie z nowelizacją, dwutygodniowy termin będzie uważny za zachowany także wtedy, gdy przed jego upływem strona wniosła apelację do sądu drugiej instancji. Regulacja ta ułatwi wnoszenie apelacji i usunie dotychczasowe zbyt rygorystyczne skutki błędu stron wnoszących apelację.
Nowelizacja wprowadziła także możliwość zaskarżenia w drodze zażalenia do Sądu Najwyższego rozstrzygnięcia sądu drugiej instancji uchylającego wyrok sądu pierwszej instancji i przekazującego sprawę do ponownego rozpoznania. Wprowadzenie takiego rozwiązania uzasadniono faktem, że dotychczas instytucja uchylenia wyroku sądu drugiej instancji wraz z przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania była nadużywana. Sądy drugiej instancji, które miały stanowić instancję merytoryczną, najczęściej posługiwały się tą instytucją, co mogło prowadzić do nieuzasadnionego przedłużenia postępowania.
fot. Sebastian Duda - Fotolia.com
Wnoszenie apelacji i sprzeciwu
Wnoszenie apelacji i sprzeciwu od wyroku zaocznego - zmiany
Nowelizacja wprowadziła również zmiany w zakresie skutków jakie wywiera ogłoszenie upadłości na postępowanie cywilne. Uchylony został przepis, zgodnie z którym w przypadku ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku pozwanego, sąd wydawał postanowienie o umorzeniu postępowania (jeśli dotyczyło ono masy upadłości). Zgodnie z nowelizacją, każde ogłoszenie upadłości strony pozwanej będzie skutkowało zawieszeniem postępowania. Po zawieszeniu postępowania, w przypadku gdy chodzi o roszczenia niepodlegające zgłoszeniu do masy upadłości, podjęcie zawieszonego postępowania nastąpi z udziałem syndyka albo zarządcy masy upadłości.
![Kodeks postępowania karnego - co zakłada senacki projekt zmian? [© pixabay.com] Kodeks postępowania karnego - co zakłada senacki projekt zmian?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Kodeks-postepowania-karnego/Kodeks-postepowania-karnego-co-zaklada-senacki-projekt-zmian-245040-150x100crop.jpg)
Przeczytaj także
-
Postępowanie gospodarcze zakończone w pół roku - realne ułatwienie dla przedsiębiorców?
-
Odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych - nowelizacja KPC
-
TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku cz.I
-
Odrębne postępowanie gospodarcze zniesione
-
Sprawy frankowe mogą sparaliżować sądy
-
Nowelizacja KPC - jakie zmiany od 1 lipca 2023?
-
Jak nowelizacja postępowania cywilnego wpłynie na tzw. sprawy frankowe?
-
Jak przewoźnik może udokumentować roszczenia w postępowaniu sądowym?
-
Czy nagrywanie rozmów jest legalne? Czy może stanowić dowód w postępowaniu karnym i cywilnym?
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)