eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Godziny nadliczbowe a dodatek do wynagrodzenia

Godziny nadliczbowe a dodatek do wynagrodzenia

2012-04-13 13:39

Nie trzeba płacić za nadgodziny wynagrodzenia wraz z dodatkiem. Pracodawca może zrekompensować pracę w godzinach nadliczbowych czasem wolnym.

Przeczytaj także: Godziny nadliczbowe ryzykiem dla pracodawcy

Pytanie: Pracownik przepracował 8 lutego 2012 r. 3 godziny nadliczbowe. Czy muszę mu zapłacić za te godziny pracy wynagrodzenie wraz z dodatkiem?

Odpowiedź: Nie trzeba zapłacić za te godziny pracy wynagrodzenia wraz z dodatkiem.

Pracodawca może zrekompensować pracę w godzinach nadliczbowych czasem wolnym. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca może udzielić pracownikowi czasu wolnego. Udzielenie czasu wolnego różni się w zależności od tego, czy pracownik wystąpił z wnioskiem o czas wolny, czy też nie. Jeśli pracownik złoży wniosek o udzielenie mu czasu wolnego, pracodawca może udzielić tego czasu w tym samym wymiarze co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Zatem w naszym pytaniu za 3 godziny nadliczbowe pracodawcy udzieli 3 godzin czasu wolnego. Pracownik nie ma jednak obowiązku składania wniosku o czas wolny.

Jeśli zatem pracownik nie złoży wniosku o czas wolny, sam pracodawca może wysłać pracownika, by wykorzystał czas wolny. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Okoliczność ta nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

W naszym pytaniu pracodawca za 3 godziny nadliczbowe musi udzielić pracownikowi 4,5 godziny czasu wolnego. Pomimo że pracownik nie wypracuje wymiaru czasu pracy na ten okres rozliczeniowy, to i tak musi otrzymać wynagrodzenie należne za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Podstawa prawna:
  • Art. 151 2 Kodeksu pracy.


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Nadgodziny

    Witam. Pracuję w systemie równoważnym. Z okresem rozliczeniowym 4 miesięcznym. Od listopada przepracowałem do 9 stycznia 580 godzin. Od 11 ...

  • Godziny nadliczbowe

    Witam, chciałbym się dowiedzieć jak to naprawdę jest z godzinami nadliczbowymi. Pracuje w systemie 3 zmianowym po 8h 5x w tyg. Z tych informacji ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: