eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych

Ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych

2012-08-02 00:15

Ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych

Czas pracy © 1jaimages - Fotolia.com

Kodeks pracy przewiduje w art. 1511 § 4 możliwość stosowania ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w nadgodzinach. Ryczałt może być stosowany wyłącznie w stosunku do pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy. Jak wprowadzić ryczałt?

Przeczytaj także: Dla kogo ryczałt za godziny nadliczbowe?

Tryb wprowadzenia ryczałtu nie jest określony w Kodeksie pracy. Wydaje się jednak, że ustalenie rodzaju prac czy stanowisk, na których przysługuje ryczałt powinno nastąpić w aktach wewnątrzzakładowych, czyli w:
  • układzie zbiorowym pracy,
  • regulaminie pracy bądź - w razie ich braku
  • w obwieszczeniu.

Natomiast wysokość ryczałtu przysługującego konkretnemu pracownikowi powinna być określona w obowiązującej go umowie o pracę. Zapis w umowie powinien także wskazywać liczbę godzin przyjętą za podstawę wysokości ryczałtu.

Uwaga! Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że aby ryczałt był wprowadzony prawidłowo, świadczenie takie powinno być uzgodnione przez strony w taki sposób, aby z oświadczeń woli pracownika i pracodawcy jasno wynikało, z jakiego tytułu zostało przyznane. Istotne jest zatem, aby pracodawca poinformował pracownika o:
  • wypłacie takiego składnika,
  • jego roli - rekompensującej pracę w przewidywanych godzinach nadliczbowych oraz prawidłowo oszacował jego wysokość.

Zdecydowanie ryczałt nie może zostać "ukryty" wśród innych składników wynagrodzenia, gdyż w takiej sytuacji staje się jednym ze zwykłych jego składników, a pracownik może skutecznie domagać się od pracodawcy dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

fot. 1jaimages - Fotolia.com

Czas pracy

Kodeks pracy przewiduje możliwość stosowania ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w nadgodzinach

Zdaniem Sądu Najwyższego: Z przepisu art. 1511 § 4 Kodeksu pracy wynika nie tylko to, że w sytuacji stałego wykonywania pracy poza zakładem pracy, gdy nie jest możliwe ścisłe ewidencjonowanie godzin pracy, za pracę w godzinach nadliczbowych może być wypłacany ryczałt, ale też to, że rekompensowanie pracy ponadwymiarowej w tej formie musi być uzgodnione przez strony. Dla określenia, czy dane świadczenie jest ww. ryczałtem, nie jest więc istotne, jak strony go nazwały, byle z treści ich oświadczeń woli wynikało, że zostało przyznane w celu rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych. Z tego względu wypłacone pracownikowi dodatkowe świadczenie pieniężne nazwane dietą nie jest ryczałtem, o którym mowa w art. 1511 § 4 kp, jeżeli według twierdzeń pracodawcy nie przewidywał on, że zakres zadań pracownika poza zakładem pracy będzie wymagał świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych i nie miał świadomości, że praca ponadnormatywna jest wykonywana (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2010 r., sygn. I PK 116/10, OSNP 2012/3-4/38).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Nadgodziny

    Witam. Pracuję w systemie równoważnym. Z okresem rozliczeniowym 4 miesięcznym. Od listopada przepracowałem do 9 stycznia 580 godzin. Od 11 ...

  • Godziny nadliczbowe

    Witam, chciałbym się dowiedzieć jak to naprawdę jest z godzinami nadliczbowymi. Pracuje w systemie 3 zmianowym po 8h 5x w tyg. Z tych informacji ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: