eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca w nadgodzinach a rozkład czasu pracy

Praca w nadgodzinach a rozkład czasu pracy

2012-03-19 11:24

Przeczytaj także: Jak obliczyć nadgodziny średniotygodniowe?


Nadgodziny niepełnoetatowca

W przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu pracą nadliczbową jest także praca ponad dobową normę 8-godzinną albo ponad przedłużony wymiar dobowy (lub po przekroczeniu innych norm dotyczących określonych grup pracowników). Natomiast pracą nadliczbową przekraczającą normę tygodniową będzie praca ponad 40 godzin na tydzień (lub przez inną liczbę godzin dla szczególnych grup pracowników).

Pracowników niepełnoetatowych dotyczy jednak specjalna regulacja. Strony mają obowiązek ustalić w umowie o pracę, dopuszczalną liczbę godzin (limit) ponad ustalony dla zatrudnionego na część etatu wymiar czasu pracy, których przekroczenie daje prawo do dodatku jak za pracę w nadgodzinach (art. 151 § 5 K.p.).

Limity godzin nadliczbowych

Ustawodawca określił roczny limit godzin nadliczbowych, które pracownik może przepracować w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy. Wynosi on maksymalnie 150 godzin w roku kalendarzowym (z wyjątkiem kierowców, którzy mogą mieć 260 nadgodzin). Przy czym w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo umowie o pracę (jeżeli w zakładzie nie ma układu lub nie ma obowiązku ustalenia regulaminu, można ustalić inny limit.

Przykład 1:
Pracodawca zatrudnia pracownika pełnoetatowego w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1600. We wtorek pracodawca nakazał mu stawić się w pracy w godz. od 600 do 1400. Praca we wtorek od 600 do 800, czyli przez 2 godz., jest pracą w nadgodzinach z przekroczeń dobowych, gdyż poprzednia doba trwała od godz. 800 w poniedziałek do godz. 800 we wtorek.

Przykład 2:
Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym, przewidującym możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Jego grafik przewiduje pracę w środę od 600 do 1800, w czwartek od 600 do 1800, a w piątek od 600 do 1400. Jednak pracodawca polecił mu w czwartek pracę do godz. 1900, a w piątek do 1800. Dodatkowa praca w czwartek przekroczyła przedłużony 12-godzinny wymiar dobowy o 1 godzinę, a w piątek 8-godzinną normę dobową o 4 godziny.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Nadgodziny

    Witam. Pracuję w systemie równoważnym. Z okresem rozliczeniowym 4 miesięcznym. Od listopada przepracowałem do 9 stycznia 580 godzin. Od 11 ...

  • Godziny nadliczbowe

    Witam, chciałbym się dowiedzieć jak to naprawdę jest z godzinami nadliczbowymi. Pracuje w systemie 3 zmianowym po 8h 5x w tyg. Z tych informacji ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: