eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Czas pracy: czy to już nadgodziny?

Czas pracy: czy to już nadgodziny?

2012-06-22 12:29

Czas pracy: czy to już nadgodziny?

Czas pracy © igitalpress - Fotolia.com

Kończy się czas pracy, wszyscy wychodzą, a jeden pracownik nadal robi swoje. Czy to już oznacza nadgodziny? To zależy... Zobaczmy co podpowiedział nam Sąd Najwyższy i co zrobić, aby nie okazało się, że pracownik "kolekcjonuje" nadgodziny, a po rozwiązaniu umowy zażąda za nie słonej zapłaty!

Przeczytaj także: Praca w nadgodzinach a rozkład czasu pracy

fot. igitalpress - Fotolia.com

Czas pracy

Praca poza ustalonymi godzinami pracy stanowi pracę w nadgodzinach

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu. Pozostawanie w dyspozycji oznacza zaś:
  • wykonywanie pracy lub
  • oczekiwanie na pracę po wydaniu przez przełożonego polecenia jej wykonywania.
Przełożony wie i nie reaguje - znaczy akceptuje

Praca poza ustalonymi godzinami pracy stanowi pracę w nadgodzinach. Dotyczy to zarówno pracy na wyraźne polecenie przełożonego, jak i bez tego polecenia, ale za wiedzą przełożonego i w interesie pracodawcy. Do powstania nadgodzin wystarczy więc, że pracodawca (kierownik, przełożony pracownika) przynajmniej wie o pracy "po godzinach" podwładnych (i akceptuje ją lub nie reaguje), zwłaszcza gdy taka praca nie jest sporadyczna (zob. wyrok SN z 14 maja 1998 r., I PKN 122/98).

Pracownicy siedzą cicho, nic nam nie grozi. Czyżby?

Nawet jeśli pracownik "bez szemrania" zostaje "po godzinach", nie żądając rekompensaty za nadgodziny, pracodawca nie zawsze będzie bezpieczny. Może się bowiem okazać, że pracownik będzie gromadził dowody na to, że wiele pracował "po godzinach" i dopiero po ustaniu stosunku pracy wystąpi przeciwko pracodawcy z żądaniem zapłaty dodatkowego wynagrodzenia (które przy częstych, wieloletnich nadgodzinach może dać spore kwoty). Dotyczy to nawet kierowników, którzy zwykle nie mają rekompensaty nadgodzin, jednak nie w sytuacji, gdy nadgodziny te występują stale i regularnie.

Pracownik może udowodnić nadgodziny za pomocą wszystkiego, co dokumentuje jego aktywność służbową "po godzinach, np. służbowych e-maili itd., a niekiedy nawet na podstawie zeznań świadków (zob. wyrok SN z 15 marca 2011 r., I PK 183/10).

Podstawa prawna:
  • art. 128 § 1, art. 151 § 1 Kodeksu pracy


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

Crafted in Japan

18.09.23

Hybrydowa Mazda CX-60
o mocy 327KM

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: